Analysis of emotions in politics: Electoral campaigns of the incumbent party in Turkey from 2002 to 2019
Siyasette duyguların analizi: 2002'den 2019'a Türkiye'de iktidar partisinin seçim kampanyaları
- Tez No: 917810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ZEYNEP ALPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Duyguların incelenmesi, son yıllarda bu konuya olan ilgideki kayda değer artışı yansıtan önemli bir araştırma alanı haline gelmiştir. Çağdaş akademisyenler arasında hâkim olan görüş, duyguların insan deneyiminin temel bir yönünü oluşturduğu ve etkilerinin göz ardı edilemeyeceği yönündedir. Duyguların etkisi önemli ölçüde inceleme konusu olurken, duyguların stratejik kullanımı da çeşitli perspektiflerden araştırmaların odağı haline gelmiştir. Bu anlayış ışığında, bu araştırma, duyguların yeri, rolü ve kullanımının AKP bağlamında iyi bir çalışma nesnesi olarak ele alınabileceğini ve böylece çağdaş dönemde Türk siyasetinin anlaşılmasına katkıda bulunabileceğini öne sürmektedir. Bu çalışma, seçim kampanyalarında ayırt edici bir iletişim stratejisi olarak, duyguların çekicilikler yoluyla kullanımını ve manipülasyonunu aydınlatmak için nitel bir içerik analizi kullanmaktadır. İyi yapılandırılmış bir kod kitabı yardımıyla bir yazılım programından (MAXQDA) analitik bir araç olarak faydalanmaktadır. Analizden elde edilen bulgular ışığında bu tez, yönetim biçiminin önemli bir bileşeni olarak, duyguların AKP tarafından kitle tabanını harekete geçirmek için kullanılan belirgin bir araç olduğunu savunmaktadır. Ayrıca, AKP'nin siyasal stratejisini yansıtan duygu yönetiminin, Türkiye'yi, AKP yönetimindeki duygusal rejimin dikkate değer bir örneği haline getirdiğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
The study of emotions has become a prominent area of research, reflecting the significant increase in attention to this topic over the past decades. The prevailing view among contemporary scholars is that emotions constitute a fundamental aspect of human experience and that their influence cannot be ignored. While the impact of emotions has been the subject of considerable scrutiny, the strategic deployment of emotions has also been the focus of investigation from various perspectives. In light of this understanding, this research posits that the place, role and use of emotions can be well taken as objects of study in the context of the AKP – thereby contributing to the understanding of Turkish politics in the contemporary period. This study employs qualitative content analysis to illuminate the deployment and manipulation of appealing emotions as a distinctive communication strategy in election campaigns. It utilises a software programme (MAXQDA) as an analytical instrument with the assistance of a well-structured codebook. In light of the findings from the analysis, this dissertation argues that emotions, as a pivotal component of its mode of governance, constitute a salient instrument employed by the AKP to galvanise its mass base. It further argues that the management of emotions reflecting the AKP's political strategy has made Turkey a notable example of an emotional regime under the AKP rule.