Medya sektöründe finansal raporlama standartları uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of financial reporting standards implementations in media sector
- Tez No: 638169
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SEBAHAT YANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Medya sektörü küreselleşmenin etkisiyle ve internet alt yapısı ve teknolojilerinin gelişimi ile büyük dönüşüm geçirmiştir. Bu etkiler medyanın kültürel içerik üreterek toplumları etkileyebilme gücünü, siyaset, politika ve iktidarı etkileyebilme gücünü artırmıştır. Zamanla ekonomik güç haline gelen medya şirketleri holdingleşmeye başlamışlardır. Türkiye'deki literatürde medya sektörüne ilişkin olarak iletişim fakültelerinde yapılmış çok sayıda tez mevcuttur. Ancak medya sektöründeki finansal raporlama ve bağımsız denetim konularında yayınlanmış tez bulunmamaktadır. Tezimizle literatürdeki bu boşluğu doldurmayı amaçladık.Tezin uygulama kısmında“gazete yayıncılığı”alt sektörü ve“televizyon yayıncılığı”sektöründe isim yapmış, büyük ölçekli, finansal tabloları bağımsız denetimden geçmiş ve menkul kıymetleri borsalarda işlem gören/görmeyen şirketlerin 2018 yılı itibariyle sona eren döneme ait finansal tablolar seti medya sektöründe uygulaması özellik gösteren Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına (UFRS) uyum açısından karşılaştırılmıştır. Söz konusu UFRS'ler şunlardır: UMS 1 Finansal Tabloların Sunuluşu, UMS 2 Stoklar, UMS7 Nakit Akış Tabloları, UMS 38 Maddi Olmayan Duran Varlıklar, UFRS 15 Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat, UMS 37 Karşılıklar, Koşullu Borçlar ve Koşullu Varlıklar ve UFRS 8 Faaliyet Bölümleri Standardı. Uygulamanın sonucunda medya şirketlerinin aynı alt sektörde yer alsalar bile, tabi oldukları ulusal muhasebe çevresi, kurumsal yapıları, muhasebe organizasyonları, iş modelleri, misyon ve vizyonları farklı olduğu için UFRS çerçevesini esas alan finansal raporlamalarında ciddi farklılıklar ortaya çıktığı görülmüştür. Sonuç olarak, medya şirketlerinin giderek artan güç odağı olma motivasyonları bu alanın şeffaflığının kamu otoritelerince kontrol altında tutulmasını gerektirmektedir. Bu kapsamda medya şirketlerinin raporlarının anlaşılabilmesi, tutarlı bir karşılaştırmaya imkan sağlaması için finansal raporlamadaki şeffaflıklarının artırılması ve bağımsız denetim kapsamının genişletilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Under the effect of globalization, infrastructure and technology of internet, media sector has undergone a great transformation. These effects have increased the power of media to influence societies by producing cultural content, and to influence politics, politics and power. Media companies, which have become an economic power over time, have started to become holding companies. There are many thesis in communication faculties of universities regarding media sector in Turkey. However, there is no published thesis on financial reporting and independent audit in the media sector. With this thesis, we aimed to fill this gap in the literature.In the implementation part of the thesis, the set of financial statements belonging to companies that have proven success in“newspaper publishing”sub-sector and“television broadcasting”sub-sector, whose financial statements have been independently audited and whose securities are/are not traded on stock exchanges, have been examined and their compliance with International Financial Reporting Standards (IFRS) has been compared. In this context, these standards are: IAS 1 Presentation of Financial Statements, IAS 2 Inventories, IAS 7 Statement of Cash Flows, IAS 38 Intangible Assets, IFRS 15 Revenue from Contracts with Customers, IAS 37 Provisions, Contingent Liabilities and Contingent Assets and IFRS 8 Operating Segments.As a result of implementation study, it is realized that even if media companies are located in the same sub-sector, there are significant differences in their financial reporting based on the IFRS framework because of different national accounting environments, corporate structures, accounting organizations, business models, missions and visions. It is clear that, the motivations of media companies to become an increasing power focus require this power to be kept under control by public authorities in terms of transparency. It is necessary to increase the transparency of media companies in financial reporting and to expand the scope of independent audit as well as to enable companies to provide understandable and comparable reports.