Üretken yapay zekânın toplumsal pazarlama stratejileri üzerindeki etkisi: Yeni nesil pazarlama yaklaşımlarıyla ele alınması
The impact of generative artificial intelligence on social marketing strategies: Addressing new generation marketing approaches
  1. Tez No: 962040
  2. Yazar: NOUR DJAREF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde teknolojinin hızlı evrimi, pazarlama alanında köklü dönüşümlere yol açarken üretken yapay zekâ teknolojileri, geleneksel pazarlama paradigmalarını yeniden şekillendirmektedir. Üretken Yapay Zekâ yalnızca bireysel tüketici davranışlarını hedeflemekle kalmamakta, aynı zamanda toplumsal faydayı önceleyen stratejilere de yön vermektedir. Araştırma kapsamında, bireylerin ÜYZ temelli pazarlama içeriklerine yönelik algıları, bu içeriklere duydukları güven, etik değerlendirme biçimleri ve katılım niyetleri arasındaki ilişkiler çok boyutlu bir model çerçevesinde incelenmiştir. Çalışma, üretken yapay zekânın toplumsal pazarlama üzerindeki etkilerini yeni nesil pazarlama yaklaşımları ekseninde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılarak yapılandırılmış bir anket formu aracılığıyla Google form ile 395 katılımcıdan veri toplanmış; SPSS kullanılarak tanımlayıcı analizleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular, bireylerin ÜYZ'ye duydukları güvenin, toplumsal pazarlama kampanyalarına yönelik olumlu tutum ve davranışları doğrudan etkilediğini ortaya koymuştur. Sonuçlar, yalnızca teknolojik kabulü incelemekle kalmayıp, aynı zamanda etik şeffaflık, bireysel farkındalık ve dijital okuryazarlık gibi çağdaş pazarlama değişkenlerini entegre ederek literatüre özgün katkılar sunmuştur. Eğitim düzeyi, yaş grubu ve gelir düzeyi gibi demografik faktörlerin, bireylerin ÜYZ içeriklerini değerlendirme biçimleri üzerinde anlamlı etkiler yarattığı gözlemlenmiştir. Özellikle lisansüstü eğitim düzeyine sahip katılımcıların, etik temelli toplumsal kampanyalara karşı daha yüksek farkındalık ve olumlu tutum geliştirdiği ve üretken yapay zekâ destekli sosyal pazarlama stratejilerinin etkili bir şekilde uygulanabilmesi için sadece teknolojik araçların etkinliğine değil, aynı zamanda etik bütünlüğe, dijital güvene ve hedef kitle farklılıklarına da odaklanılmalıdır. Bu, yeni nesil pazarlama yaklaşımlarında insan merkezli, güven temelli ve sosyal sorumluluğu önceleyen bir perspektifin geliştirilmesine yönelik kuramsal ve pratik açılımlar sunmaktadır. Üretken yapay zekânın toplumda sürdürülebilir farkındalık yaratma potansiyelini de taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the rapid evolution of technology is leading to radical transformations in marketing, while generative YZ technologies are reshaping traditional marketing paradigms. Generative YZ not only targets individual consumer behavior but also guides strategies that prioritize social benefit. Within the scope of the research, the relationships among individuals' perceptions of UGI-based marketing content, their trust in these content, their ethical evaluation styles, and their participation intentions were examined within the framework of a multidimensional model. The study YZms to analyze the impact of Generative YZ on social marketing within the framework of next-generation marketing approaches. Data was collected from 395 participants using a structured survey form using quantitative research methods and Google Form. These data were analyzed through descriptive analyses using SPSS. The findings revealed that individuals' trust in UGI directly influences positive attitudes and behaviors toward social marketing campYZgns. The results not only examine technological acceptance but also offer original contributions to the literature by integrating contemporary marketing variables such as ethical transparency, individual awareness, and digital literacy. Demographic factors such as education level, age group, and income level have been observed to have significant impacts on how individuals evaluate UBI content. Participants with a graduate degree, in particular, developed a higher awareness and positive attitude toward ethically based social campYZgns. The effective implementation of generative YZ-supported social marketing strategies requires focusing not only on the effectiveness of technological tools but also on ethical integrity, digital trust, and target audience diversity. This offers theoretical and practical implications for developing a human-centered, trust-based, and socially responsible perspective in next-generation marketing approaches. It also demonstrates that generative YZ has the potential to rYZse sustYZnable awareness in society.