İş güvenliği algısı ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Çalışma ve sosyal güvenlik eğitim ve araştırma merkezi örneği
The relation between occupational safety perception and organizational commitment: An example of center for labour and social security training and research
- Tez No: 613854
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜKENMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Psikoloji, Public Health, Accidents, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yoğun rekabet koşullarının egemen olduğu günümüzde örgütsel hedeflerin başarıya ulaşmasını sağlamak çalışanların örgütsel bağlılıkları ile ilişkilidir. İş sağlığı ve güvenliği alanında da, konu ile ilgili politikaların etkin ve verimli uygulanması da örgütsel bağlılıkla ilişkilidir. İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında çalışanlara önemli görevler ve yükümlülükler düşmektedir. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili etkinliklere etkin katılım sağlamaları, söz hakkına sahip olmaları, görev ve talimatları yerine getirmeleri, eğitimlerden etkin bir biçimde yararlanabilmeleri örgütsel bağlılıkları ile ilişkili olabilir. Bu çalışmanın amacı, çalışanların örgütsel bağlılıkları ile iş güvenliği algıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu doğrultuda, Ankara ilinde, bir kamu kurumunda, bu ilişkiyi ölçmeye yönelik bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışanlara Williamson ve arkadaşlarının geliştirdiği iş güvenliği ölçeği ile Meyer ve Allen'in geliştirdiği Örgütsel Bağlılık Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda: İş güvenliği algısının örgütsel bağlılık ile pozitif yönlü ve anlamlı düzeyde ilişkili olduğu ve katılımcıların iş güvenliği algıları ile birlikte örgütsel bağlılıklarının da arttığı; katılımcıların iş güvenliği algısı düzeylerinin demografik özelliklerinden yalnızca medeni durumlarına göre farklılık gösterdiği; örgütsel bağlılığın ise demografik özelliklere göre anlamlı olarak farklılaşmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our times in which the competitive conditions are dominant, having the success of the organizational aims is related to the organizational commitment of the workers. The process of the effective and productive policies may also be related to organizational commitment at the occupational health and safety field. It should be noticed that workers have tasks and responsibilities in the works of occupational health and safety. Active participation, speech liberty, implementing task and instructions, and effective use of the education of the workers that are related to the activities of occupational health and safety may also be related to their organizational commitment. The purpose of this study is to analyze the relationship between organizational commitment and occupational safety perceptions of the workers. From this direction, the research has been done in order to examine this relationship at a public institution in Ankara city. The Occupational Safety Scale that Williamson and his colleagues developed and Organizational Commitment Scale that Meyer and Allen developed are considered for the workers. In the consequences of the analysis that have been made: The occupational safety perception has a relationship with organizational commitment as a positive and intelligible relationship, and occupational safety perceptions of the participants have been increased as well as an organizational commitment; the occupational safety perception levels of the participants differ only according to the marital status from the demographic features; it has been determined that organizational commitment does not differ intelligibly according to the demographic features.