Ücret ve enflasyon ilişkisi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 43067
  2. Yazar: ASUMAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: - -
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Emek kesimi ve toplumu yakından ilgilendiren ücretler ile artık Türkiye'de kronikleşmiş olan enflasyon arasındaki neden-sonuç ilişkisi bu araştırmada detaylandırılmaya çalışılmıştır. Çok açık olarak görülmektedir ki, çalışma ekonomisinin konulan artık gündelik yaşantının parçalan haline gelmektedir.Ücretler, sendikalar, enflasyon gibi konular sadece akademik çevredeki tartışmaların dışına çıkmıştır. Sıradan bir yurttaş bu ve benzeri konulan hem yaşarak hem de uygulamadaki sorunlar ile yakından izlemektedir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ücret kavramı üzerinde durulmuş ve ücretin genel ekonomi açısından önemi vurgulanarak ücret teorileri, ücret sistemleri, ücret politikaları ve piyasalardaki oluşma koşullarına temas edilmiştir. Ayrıca toplu sözleşme modelleri, sendikaların ücret belirlenmesinde rolleri ve sendikalaşma dışında ücret düzeylerini etkileyen diğer unsurlar incelenmiştir. İkinci bölümde ise enflasyan kavramı ve türleri hakkında genel bir bilgi verildikten sonra, ücret-fiat mekanizmasının nasıl çalıştığı anlatılmıştır. Ücretlerin, birim işgücü maliyetini ve fiatları etkileyerek maliyet enflasyonun itici gücü durumuna düşüp düşmediği tartışılmış ve bu konudaki çeşitli görüşler belirtilmiştir.Son bölümde ise Türkiye'de toplu pazarlık öncesindeki ve sonrasındaki ücretlerin gelişimi incelendikten sonra, sendikaların ücretler üzerinde etkisini genel bir bakış çerçevesinde değinilmiştir. Ayrıca verimlilik-ücret ilişkisini yer verilerek, Türkiye'deki enflasyonun dönemler itibariyle gelişimi incelenmiş, 1970 sonrası enflasyonun nedenleri ve enflasyon- ücret ilişkisi hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a detailed research about the relationship between the inflation which has been a chronic problem and the sector of labour with the stipends that concern the society closely is realized. As it is seen clearly, the subjects of working economy have become a part of daily life stipends, trade unions, inflation and other similar concepts have gone out of being subjects argued only in academical environment. An ordinary citizen always follows these both living and encountering the problems. This study consists of three sections. In the first section, the concept of stipend is insisted and the significance of stipend in general economy is emphasized by mentioning stipend theories, stipend systems, stipend policies and conditions of forming in markets. Also models of collective contrat, roles of trade unions in determining stipends and other factors that effects levels of stipends except trade unions explained. In the second section, the general knowledge about the concept of inflation and its varieties is given, then haw stipend-price mechanism works is explained. It is argued whether stipends of working and prices, and various viewpoints are brought out about this.In the third and last section, development of stipends before and after collective discussion is examined, then effects of trade unions on stipends are mentioned. The development of inflation in Turkey is also examined as a matter of periods by involving relationship between efficiency and stipend, and a detailed information about the reasons of past 1970 inflation and the relationship of inflation- stipend.