Solo piyano için yazılmış zeybek havalarının incelenmesi
Analyzing of the zeybek tunes written for the solo piano
  1. Tez No: 430680
  2. Yazar: ÖMER ALPER ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. ZEHRA SEÇKİN GÖKBUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Bestecilerimizin bu güne kadar oluşturdukları solo piyano için yazılmış zeybek havalarının müzikal özelliklerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırmada bestecilerimiz üzerinde büyük etkisi olduğu düşünülen otantik zeybek havalarının solo piyano için yazılmış olan zeybek havaları ile ilişkisi ortala çıkarılmaya çalışılmış, piyano için yazılan eserlerin ne gibi tonal makamsal özelliklere sahip olduğu, piyanoda hangi makam ve karar seslerinin sıklıkla tercih edildiği, bağlamadaki zeybek tavrının piyanoda gösterilmesi için ne gibi tekniklerin kullanıldığı şeklinde başlıklarla sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Konu ile ilgili değerli uzman görüşleri de alınan çalışmada bestecilerin yorum ve sanatsal ifadelerinin katkısı oranında otantik hallerinden uzaklaşıldığı ve bestecilerin THM "den etkilendikleri sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
in the research it was attemted to reveal the relationship between the authantic zeybek tunes which are considered to have a great impact on our composers and the zaybek tunes written for solo piano. As a result of the analyzing works it was seen that the composers generally works in a manner similar of the character features of the zeybek tunes in Turkish folk music