Covıd-19 pandemisi uzaktan eğitim sürecinde orta-ağır yetersizliğe sahip öğrencilerin eğitimlerindeki uygulamaların okul yöneticisi, öğretmen ve aile görüşlerine göre incelenmesi
Examination of the practices in the education of students with middle-severe deficiency in the distance education process of the Covid-19 pandemic according to the views of the school administrators, teacher and family
- Tez No: 834572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı COVID-19 pandemisi uzaktan eğitim sürecinde orta-ağır yetersizliği olan öğrencilerin eğitimlerindeki uygulamaların okul yöneticisi, öğretmen ve aile görüşlerine göre incelenmesidir. Çalışmada, nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji (olgu bilim) deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu pandemi döneminde uygulanan uzaktan eğitim derslerine aktif olarak katılan 10 okul yöneticisi, 10 öğretmen ve 8 veliden oluşmaktadır. Çalışma grubu belirlenirken amaçlı örnekleme yöntemi türlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Araştırmanın bulguları; okul yöneticileri, öğretmenler ve aileler açısından uzaktan eğitime geçiş süreci, iş birliği süreci, mesleki katkı, sürece ilişkin deneyimler ve uzaktan eğitime ilişki öneriler başlıkları altında toplanmıştır. Her bir grup için bu başlıkların alt soruları farklılaşmaktadır. Bulgulara göre katılımcılar özel eğitimde uzaktan eğitimi etkili ve verimli bulmamakla birlikte paydaşlar arası iş birliği sağlandığını, eğitimin devamlılığının önemli olduğunu, öğrenciler açısından bireysel derslerin olmasının daha etkili olacağını belirtmişlerdir. Okul yöneticileri bu süreçte dışarıdan destek sağladıklarını belirtirken öğretmen ve ailelerin daha çok iş birliği yaptığı ve sürecin öğretmenin kontrolünde ilerlediği belirtilmektedir. Öneriler bölümünde okul yöneticilerinin çeşitli eğitimler seminerler verilebileceği görüşleri yer alırken öğretmen ve ailelerin bireysel derslerin yapılabileceği önerileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the practices in the education of students with moderate- severe disability in the distance education process of the COVID-19 pandemic according to the opinions of the school administrators, teachers and families. In the study, phenomenology (phenomenology) design, one of the qualitative research designs, was used. The working group consists of 10 administrators, 10 teachers and 8 parents who actively participated in the d istance education courses applied during the pandemic period. While determining the study group, the criterion sampling method, which is one of the purposive sampling methods, was used. A semi- structured interview form was used as a data collection tool. The obtained data were analyzed by descriptive analysis. Findings of the research; In terms of administrators, teachers and families, the transition process to distance education, cooperation process, professional contribution, experiences related to the process and suggestions for distance education are gathered under the titles. The sub-questions of these headings differ for each group. According to the findings, although the participants did not find distance education effective and efficient in special education, they stated that cooperation between stakeholders was ensured, the continuity of education was important, and individual lessons would be more effective for students.