8. sınıf öğrencilerinin uzamsal yeteneklerine göre katı cisim problemlerini çözme becerilerinin incelenmesi
An investigation of solid matter solving abilities of 8th graders regarding their spatial intelligence
  1. Tez No: 430742
  2. Yazar: ECEM ÖZKAYIHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı 8. Sınıf öğrencilerinin uzamsal yeteneklerinin düzeyini belirlemek, uzamsal yetenekleri ile cinsiyet, akademik başarı ve katı cisimler problemlerini çözme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek, katı cisimler problemlerini çözme becerilerini belirlemek ve katı cisimler problemlerini çözme becerileriyle matematik başarıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma Bursa ili merkez yıldırım ilçesindeki bir ortaokulda 2014-2015 eğitim-öğretim yılında öğrenim görmekte olan 8. Sınıf öğrencilerinden rastgele seçilen 64 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasındaki çalışma grubunu ise; uzamsal yetenek test puanı düşük, orta ve yüksek seviyede olan 3'er öğrenci seçilerek toplam 9 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada ölçme aracı olarak Santa Barbara Solids Test (SBST) ve araştırmacı tarafından geliştirilen Katı cisimler Başarı Testi (KCBT) kullanılmıştır. Öğrencilerin Katı Cisimler Başarı Testine verdikleri cevapları derinlemesine incelemek amacıyla yapılandırılmamış görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışma durum çalışmasıdır. Araştırma hem nitel hem de nicel bir çalışmadır. Elde edilen verilerin analizinde nicel olarak ortalama, frekans, bağımsız T testi, Kendall's Tau korelasyon katsayısı ve Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Nitel olarak betimsel analiz yapılmıştır. Araştırmanın bulgularında 8. Sınıf öğrencilerinin uzamsal yetenekleri orta düzeyde bulunmuştur. Uzamsal yetenekleri ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamazken, uzamsal yetenekleri ile akademik başarıları arasında pozitif yönde, orta düzeyde, anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 8. Sınıf öğrencilerinin katı cisimler problemlerini çözme becerileri düşük düzeyde bulunmuştur. Öğrencilerin problemleri cevaplandırmada zorlandıkları görülmüştür. Katı cisim problemlerini çözme becerileri ile akademik başarıları arasında pozitif yönde, yüksek seviyede ve anlamlı bir ilişki; uzamsal yetenek puanları ile belirgin bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the level of 8 grade students' spatial intelligence and solving problems of solid objects; to investigate relationship between spatial ability and their gender, mathematics achievement, solving the problem of solid objects and relationship between solving the problem of solid objects and mathematics achievement. The participants of the study are 64 8 grade students in total, who are studying in a primary school, in 2014-2015 academic year, in Bursa. They were selected randomly. The participants of the second part of the study 9 students in total: 3 students who has low scores,3 students who has moderate scores and the rest of them who has high scores. Two measuring instruments are used to collect data: Santa Barbara Solids Test (SBST) and Solid Objects Achievement Test SOAT) what is developed by the researcher. Unstructured interview technique is used in order to examine students' answers in SOAT in depth. This is a case study. Both qualitative and quantitative analysis were used in this research. In order to analyze the obtained data mean, frekans, independent sample T test, Pearson product moment correlation, Kendall's Tau correlation coefficient were used. Qualitative descriptive analysis was used. The level of 8-grade students' spatial ability is found moderate according to research finding. While there is no relationship between their spatial ability and gender, there is a meaningful relationship which is positively and a moderate level between spatial ability and academic achievement. According to research, 8-grade students' ability of solving solid objects problems is low. Students are in trouble to response. There is a meaningful relationship which is positively and a high level between ability of solving solid objects problems and academic achievement. There is no relationship between ability of solving solid objects problems and spatial ability.