Türkçe ve İngilizce ders kitaplarının şahsileştirme açısından karşılaştırılması
Personalization in Turkish and English language teaching textbooks
  1. Tez No: 430755
  2. Yazar: YASEMİN SANGA GÖRGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FERYAL ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Rubin“İyi dil öğrenicisi”nin ''Good language learner'' ın ne olduğunu tanımlamış ve onların iletişim kurmaya karşı güçlü bir istek duyan ve gönüllü bir şekilde tahminde bulunan kişiler olduğu için bir dili daha iyi öğrendiklerini ortaya çıkarmıştır. İyi bir öğrenici aptalca görünme riskine rağmen girişimde bulunur, mesajdaki hem anlamı hem yapıyı oluşturmaya çalışır, başkalarının konuşmalarını izlemek kontrol etmek kadar kendi konuşmalarını da izleyip uygular (Rubin, 1975). Richards & Rodgers'a göre (1986), İletişimsel Yaklaşım, öğrencinin interaktif dil oyunları, bilgi boşluğu, sosyal etkileşim ve işlevsel iletişim gibi etkinlikler ile dil öğrenimin daha otantik bir hale getirerek öğrencinin hedef dilde iletişim kurmasını teşvik etmektedir. Tüm bunlar dikkate alındığında kişiselleştirme niteliği taşıyan alıştırmalar, bir öğrencinin daha çok iletişim kurarak öğrenciyi içine çekerek ve konuya kendini dahil ederek daha çok iletişim kurmasını sağlamaktadır. Bu yüzden yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılan ders kitaplarının da bu önemle hazırlanması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe ve İngilizce ders kitaplarında yer alan kişiselleştirme niteliği taşıyan alıştırmaların incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. İngilizce ve Türkçe ders kitaplarındaki kişiselleştirme niteliği taşıyan alıştırmaların gösterimlerinin karşılaştırılmasında ortaya çıkan sonuca göre her iki serinin de A2 seviyelerinde kişiselleştirme alıştırmalarının yoğunluğu artmıştır. Her iki seri biribiriyle karşılaştırıldığında da en yoğun şekilde kişiselleştirme niteliği taşıyan alıştırma sayısına sahip olan kitap ise Speak Out Pre-Intermediate olmuştur. Onu sırasıyla Speak Out Elementary, İzmir A2 ve İzmir A1 izlemiştir.
Özet (Çeviri)
Rubin describes what“Good language learner”is and points out that they learn a language better as they are willing to learn and guess. A good learner attempts to participate although he seems foolish, he tries to construct both the meaning and the structure in the message and he interacts with others (Rubin, 1975). According to Richards & Rodgers (1986), with the help of activities like interactive language games, information gap, social interaction and functional communication, Communicative Approach leads students to communicate interactively. Taking into account all of these, personalization activities make students communicate more by getting learner's attention into the topic. Therefore, books teaching Turkish and English need to be prepared with this emphasis. The aim of this study is to examine and compare the personalization exercises in Turkish and English language teaching books. In the comparison of the personalization exercises in Turkish and English teaching coursebooks (İzmir A1 ve A2 ve Speak Out Elementary ve Pre-Intermediate), percentage of personalization exercises increases in both coursebooks's second levels. When İzmir and Speak Out are compared, Speak Out Pre-Intermediate has the highest rate for personalization exercises. And it is followed by Speak Out Elementary, İzmir A2 and İzmir A1 respectively.