Vygotsky'nin sosyo-kültürel teorisi bağlamında ilkokul ders kitapları: İlkokul Türkçe ve İngilizce ders kitaplarında yer alan sosyo-kültürel ögelerin incelenmesi ve bu ögelere ilişkin öğretmen görüşleri
Primary school textbooks in the context of Vygotsky's socio-cultural theory: Exploring the socio-cultural elements in primary school Turkish and English textbooks and teachers' perspectives regarding those elements
- Tez No: 793062
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu araştırma, Vygotsky'nin sosyo-kültürel teorisi bağlamında, ilkokul Türkçe ve İngilizce (2-4. sınıf) ders kitaplarında yer alan sosyo-kültürel ögelerin incelenmesi ve buna ilişkin öğretmen görüşlerinin alınması amacıyla yapılmıştır. Araştırma nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması ile yapılmış, veri toplama araçları olarak ilkokul Türkçe ve İngilizce ders kitapları ve görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler içerik ve tematik analiz yolu ile incelenmiştir. Araştırmada, halen kullanılmakta olan ilkokul Türkçe ve İngilizce ders kitaplarındaki sosyo-kültürel ögeler arasında benzerlik ve farklılıklara rastlanmış ayrıca bu kültürel ögelerin Vygotsky'nin sosyo-kültürel teorisini yansıtması açısından benzerlikler ve farklılıklar gösterdiği gözlemlenmiştir. Öğretmen görüşlerinden elde edilen bulgular ışığında ise mevcut ders kitaplarının Vygostky'nin sosyo-kültürel teorisini yansıtması açısından kısmen yeterli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen veriler ışığında ders kitaplarının hazırlanmasında sosyo-kültürel teorinin dikkate alınması, öğrenci ilgi ve ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulması, öğretimin öğrencilerin içinde bulunduğu sosyo-kültürel özellikler dikkate alınarak yapılması hususunda titiz bir çalışma gerekliliği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to explore the socio-cultural elements in the context of Vygotsky's socio-cultural theory in primary school Turkish and English textbooks being used in grades 2, 3, and 4 and take teachers' opinions regarding those elements. It is designed as a qualitative case study. Content analysis and thematic analysis techniques are employed to examine the data obtained from textbooks and interviews. In this study, some similarities and differences between the socio-cultural elements in textbooks have been explored in the context of Vygotsky's socio-cultural theory. In the light of data collected from teachers, it could be stated that currently used primary school textbooks reflect Vygotsky's socio-cultural theory up to a certain degree. By all accounts of data gathered from the present study, it has been concluded that textbooks should be prepared considering the socio-cultural conditions in which students live. Additionally, the needs and interests of students should be taken into account.