Denklemler konusunun etkinliklerle öğretiminin 7. sınıf öğrencilerinin cebirsel düşünme becerilerine ve matematik kaygılarına etkisi
The effects of teaching equations through tasks on 7th graders' algebraic thinking abilities and math anxiety
- Tez No: 430754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK KEŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, 7.sınıf öğrencilerine denklemler konusunun etkinliklerle öğretiminin öğrencilerin cebirsel düşünme düzeylerine ve matematik kaygılarına olan etkisini incelemektir.Deneysel modelleme ön test-son test kontrol gruplu deneme modeline göre yapılan çalışma 2014-2015 eğitim – öğretim yılında uygulanmıştır. Çalışma İzmir ili Kemalpaşa ilçesinde yer alan bir ortaokulda 44 öğrenci ile yapılmıştır. Deney grubu öğrencilerine araştırmacı tarafından hazırlanan etkinliklerle ders işlenirken, kontrol grubu alışılagelmiş yöntemle ders işlemiştir. Çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin cebirsel düşünme düzeylerini ölçmek için Chelsea Tanılayıcı Cebir Testi, işlemsel cebir başarılarını ölçmek için İşlemsel Cebir Testi ve matematik kaygılarını ölçmek için Matematik Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPPS 15.0 paket programı kullanılmıştır. Bunun yanı sıra uygulamadan sonra deney grubundan öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, deney gurubu öğrencileri ile kontrol gurubundaki öğrencilerin cebirsel düşünme düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Matematik kaygıları arasında da anlamlı bir fark bulunmamıştır. Her iki grubun uygulama sonrasında cebirsel düşünme düzeyi testinden aldıkları puanlar artmıştır. Matematik kaygılarındaki değişim için daha uzun bir sürece ihtiyaç vardır. Öğrencilerle yapılan görüşmelerden öğrencilerin etkinlikle öğretimi sevdikleri ve diğer konularda da etkinliklerin kullanılmasını istediklerini söylemişlerdir. Akademik başarısı düşük öğrenciler matematik kaygısı duyduklarını belirtmişlerdir. Sonuç olarak etkinlikle öğretim etkili olmuştur ama öğrencilerin cebirsel düşünme düzeyleri yeterli bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of teaching the subject of equation by tasks to 7th grade students towards their algebraic thinking levels and mathematic anxiety. The experimental study was designed according to the pretest-posttest control group design model and applied in 2014-2015 academic year. Study was done with 44 students at secondary school in Kemalpaşa, İzmir. Tasks prepared by the researcher were applied to the experimental group, while the conventional teaching methods were applied to the control group. The quantitative and qualitative research methods were used in the study. The Chelsea Diagnostic Algebraic Test was used as the data collection tool in order to measure the algebraic thinking levels of the students; the Algebra Achievement Test was used in order to measure the achievement of the students on practical algebra and the Mathematic Anxiety Scale was used in order to measure the anxiety of the students towards mathematics. The SPSS 15.0 package program was used in analyzing the obtained data. Furthermore, semi-structured student interviews were conducted with the students from the experimental group. According to the results of the study, there was no significant difference between the levels of algebraic thinking of the students in the experimental group and the students in the control group. There was no significant difference in terms of math anxiety, either. After practice, the scores of both groups taken from algebraic thinking level test increased. To check the change in mathematics anxiety, a longer process is needed. During the interviews, the students stated that they liked learning through tasks and wanted to continue using the task-based approach in other subjects. Students underachieved academically stated that they have math anxiety. Consequently, task-based teaching has been effective, but the algebraic thinking levels of the students have been found inadequate.