Dışa açılmada dış açık sorunu ve Türkiye örneği
- Tez No: 43081
- Danışmanlar: - -
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Günümüzde tüm ekonomilerin dışa açık ve birbirlerine bağımlı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bir ekonominin dışa açılmasının temel öğeleri; ihracatın büyümeye olan katkısının arttırılması, dış ticaretin serbestleştirilmesi, yabancı sermaye yatırımlarının teşvik edilmesi ve ulusal paranın konvertibilitesinin sağlanmasıdır. Gerçekte ekonominin dışa açılması ihracat gelirini arttırma ve uluslararası fınansal piyasalarda bulunma başarısına bağlıdır. Kısaca dışa açılma; üretici faktörlerin ve fınansal kaynakların hizmetleri karşılığı en yüksek getiriye uluslararası düzeyde ulaşabilme çabalan demektir. Türkiye'nin ekonomik politikaları 70 yılı aşkın bir süredir değişmektedir ve 1923 yılından beri birçok dışa açılma deneyimlerine sahiptir. En son deneyim 1980 yılında başlamıştır. Türkiye 1980'lere birçok yeni ve karmaşık problemlerle girmiştir. Bu sorunları çözmek için hükümet istikrar programını uygulamaya koymuştur. 24 Ocak 1980'deki yeni ekonomik politikalar dışa açılmayıda sağlamıştır. Ekonominin dışa açılması dış açıklara ve dış borçlanmaya neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Now a days we live in an interdependent world and all economies are open. The fundamental elements of openness for the economy are to increase the contribution of export to growth, to liberalize the international trade, to encourage the foreign capital investment and to provide the convertibility of national money. In fact openness of the economy depends on the success of increasing export income and having been in the international financial markets. In a nutshell openness means that productive factors and financial resources can search internationally for the hights return on their services. Turkey's economic policies have varied over the more than 70 years and it has many experiment to open its economy since 1923. The last experimentation was started in 1980. Turkey entered the 1980's with many new and complex problems. In order to solve those problems government carried out the stabilization programme. The new economic policies of 24 January 1 980 also brought the openness of the economy. The openness of the economy caused to the foreign trade deficit and foreign debt.