Kadın ve erkek yöneticilerin yönetsel davranışları ve yönetim olgusuna yaklaşımı -Türk özel ve kamu bankalarında karşılaştırmalı uygulama-
  1. Tez No: 43082
  2. Yazar: GÖKNUR MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNEŞ BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Kadın yöneticilerin bankacılık ve diğer alt hizmet sektörlerinde sayılarının artışı ve pozisyonlarının gelişimi ile bu sektörde,“cinsiyet farklılığının yönetsel tutum ve davranışlara etkisi”önem kazanmıştır. Ülkemizde bu konuda yapılan araştırmalar henüz veri tabanı oluşturacak düzeye ulaşmamıştır. Bu düşünceler doğrultusunda, konu ile ilgili bir grup güncel veri toplanarak bundan sonraki araştırmalara da katkı sağlayabilmek amacıyla, kadın ve erkek yöneticilerin yönetsel tutum ve davranışlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesine çalışılmıştır. Bu çalışmada özel ve kamu bankalarındaki kadın yöneticiler ile erkek yöneticilerin profili, yönetsel tutum ve davranışları karşılaştırılmış, ayrıca astların“kadın yönetici”olgusuna bakış açıları belirlenmiştir. Birinci bölümde, yönetici profili ile yönetsel tutum ve davranışlar konusunda günümüze kadar yapılmış olan uygulama çalışmalarının özetleri sunulmuştur. îkinci bölüm ise, bu araştırmanın nitelikleri, araştırma sonuçlarının değerlendirilmesi ve ulaşılan sonuçlardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of“The effects of the sexual differences to administrative attitudes and behaviours”has become important with the increased number of female managers and their improved positions in banking and other sub-service sectors. The studies which are practised related to the subject haven't reached enough number to form a data base. In the frame of this remark, both male and female managers managing attitudes and behaviours were compared with the aim of providing more supplement for other studies. The profile of the male and female managers in managing attitudes and behaviours were compared in both private and public banks and the view of subordinates for“women manager”have determined in that study. In the first part, the summary of application studies which were practised in the subject of managing attitude and bahaviours with the manager profile were presented. The secondpart was formed with the characteristics of the practised search, evaluation of search results and results that reached.