Kadın yöneticilerin liderlik davranışları
The Leadership styles of women manegers
  1. Tez No: 63733
  2. Yazar: SEMRA ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kadınlar uzun yıllar boyunca yönetim alanında önemli ancak yeterince bilinmeyen katkılarda bulunmuştur. Günümüzde gerek Türkiye' de gerekse çeşitli ülkelerde yönetim, cesaret, risk alma, ataklık ve işe dönüklük gibi daha çok erkeksi özellikler olarak kabul görmüş bazı nitelikler gerektirmesi nedeniyle kadınlara uygun görülmemiş ve yönetsel hiyerarşide yükselmek isteyen kadınlar camdan bir tavan ile karşı karşıya kalmıştır. Kadınların üst düzey yönetsel basamaklara ulaşmasını engelleyen çeşitli faktörler vardır Bunlar, aile- içi ve aile- dışı sosyalizasyon ile cinsiyet rol stereotipleridir. Bu stereotiplerin en temeli kadınların insan ilişkilerine daha çok önem vermeleri nedeni ile göreve dönük liderlik davranışlar sergileyemeyeceklerine ilişkin temel bir yaklaşımı içermektedir. Bu çalışma kadın ve erkek yöneticilerin liderlik davranışlarını karşılaştırmak ve bir anlamda cinsiyet rol stereotiplerinin doğruluğunu sınamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde genel anlamda liderlik kavramı, başlıca liderlik kuramları ile liderlik alanında son yıllarda tartışılan bazı güncel yaklaşımlara değinilmiştir. İkinci bölümde kadınların yönetsel düşüncenin tarihsel gelişimine katkı ları, kadın yöneticiler konusunda yapılan araştırmalar, kadınların üst düzey yönetsel pozisyonlara ulaşamama nedenleri ile kadın yöneticilerin dünyadaki ve ülkemizdeki durumları incelenmiştir. Çalışmanın ampirik bölümünde ise, Ankara' da ticari bankacılık sektöründe özel sektör ile kamu sektöründe görev yapan kadın ve erkek şube müdürlerinin liderlik tarzları bir soru kağıdı aracılığı ile tespit edilmiş ve karşılaştırmıştır. Bu bölümde araştırmaya katılan kadın ve erkek banka müdürlerinin etkili liderlik tarzlarını sergileme eğilimleri arasında bir fark olup olmadığı da araştırılmıştır.m Bunların yanı sıra liderlik davranışlanna etki edeceği düşünülen çalışılan banka sektörü, yaş, deneyim, eğitim düzeyi ve medeni durum gibi değişkenlerin sergilenen liderlik davranışları üzerindaki etkisi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to compare and differentiate the leadership styles of men and women managers and to test the accuracy of sex- roles stereotyping. Women for so many years made important but not totally appreciated contributions to the field of management. Women both in Turkey and around the world requires such masculine characteristics as risk- taking, assertiveness and work- orientation which generally are not attributed to women managers. As a result, women who want to climb the corporate ladder are faced with the concept that is called“ glass- ceiling”. The major obstacles that prevent women from reaching the top managerial levels are socialization both in and out of family and sex-roles stereotypes. These include, among others, the generally accepted viewpoint that women have more concern for people than production thereby making them less effective in leadership positions. The first chapter of the study covers leadership concept, the major leadership theories and recent approaches in the field of management. The main contributions of women to the evolution of management thoughts, studies conducted for women managers, the reasons that have caused women not to reach top managerial positions and current status of women in management both in Turkey and in the other countries around the world have been discussed in the second chapter. In the empirical section of the study, the leadership styles of women and men branch managers in public and private commercial banking sector have been identified and compared by using a questionnaire. In addition, the tendency of displaying the effective leadership styles of women and men banking sector managers has been analysed. The effect of some factors which are thought to have some impacts on leadership styles have also been investigated.The study concluded, among others, that there is not a significant difference between managerial styles of men and women managers. In terms of effective leadership application, we observed a difference only in planning activities between male and female managers.