Farklı gruplar içeren yeni kinolin türevlerinin biyolojik aktivitelerinin ve etki mekanizmalarının araştırılması
Investigation of biological effects and mechanisms of new quinoline derivatives containing different groups
  1. Tez No: 430847
  2. Yazar: TUĞBA KUL KÖPRÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kanser tedavisine yönelik yapılan çeşitli çalışmalarda doğal, semisentetik ve sentetik yapılı biyolojik açıdan aktif kinolin moleküllerinin, antiproliferatif ve antitümör özellik sergiledikleri rapor edilmiştir. Bu çalışmada, bromlanarak işlevselliği arttırılan bir seri yeni kinolin türevinin antikanser ve sitotoksik aktivitelerinin ve etki mekanizmalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan bromlanmış yeni kinolin türevlerinin antiproliferatif ve sitotoksik aktiviteleri, HeLa, C6 ve HT29 kanser hücre hatları üzerinde, Sülforodamin B (SRB), BrdU Hücre Proliferasyonu ELISA (BCPE) ve Laktat dehidrogenaz (LDH) testleriyle in vitro olarak araştırılmıştır. Ayrıca bu bileşiklerin etki mekanizmaları da in vitro DNA bantlaşma (DNA laddering), topoizomeraz I inhibisyon ve migrasyon testleriyle belirlenmiştir. Çalışmada test edilen 41 kinolin türevinden 13'ü, istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek antiproliferatif aktivite göstermiştir. Bazı yeni bromokinolin türevleri konsantrasyona ve hücre tipine bağlı olarak orta ve yüksek düzeyde sitotoksik aktivite göstermiştir. Yüksek antiproliferatif aktiviteye sahip bazı bromokinolin türevleri apoptotik ve antimigratif aktivite göstermiş ve topoizomeraz I enzimini inhibe etmiştir. Önemli antiproliferatif aktivite, sitotoksisite ve etki mekanizmalarına sahip olan bazı yeni kinolin türevlerinin, antikanser ilaç potansiyellerinin olduğu düşünülmektedir. Ancak, bu bileşiklerin antikanser ilaç potansiyellerinin kesin olarak belirlenmesi için ileri preklinik ve klinik çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Antiproliferative and antitumor activities of natural, synthetic and semisynthetic molecules with quiolin scaffold have been shown in previous cancer studies. In the present study, antiproliferative and cytotoxic activities of 41 newly synthesized bromoquinoline compounds were investigated in vitro. The antiproliferative and cytotoxic activities of novel bromoqinoline derivatives were tested on HeLa, C6 and HT29 cancer cell lines by Sulphorhodamine B (SRB), BrdU Cell Proliferation ELISA (BCPE) and Lactate dehydrogenase (LDH) assays. Mechanism of action of these compounds was demonstrated in vitro by DNA laddering, topoisomerase I inhibition and migration assays. Results showed that 13 of the 41 quinoline derivatives displayed significantly high antiproliferative activities. Cytotoxicity of some novel quinolin derivatives was medium to high level depending on concentration and cell line used. Some of the quinoline compounds with high antiproliferative activity showed apoptotic and antimigratory activity and inhibited the topoisomerase I enzyme activity. Since antiproliferative activities, cytotoxicity and mechanisms of action of these novel quinoline derivatives are promising, they may have potential to be used as anticancer drug. However, further preclinical and clinical studies trials are required for confirming their anticancer drug potential.