Organizasyonlarda bölümlere ayırma sistemlerinden ürün temeline göre bölümlere ayırma sisteminin incelenmesi (Sümer Holding A.Ş.'de bir uygulama)
  1. Tez No: 43086
  2. Yazar: SERPİL GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Organizasyon içinde ilişkilerin açıklığa kavuşturulması gerektiğinde örgütleme biçimi seçilirken işletmede bölümlendirme sistemi sağlayacak bir yola gitmek gereklidir. Her işletmeye uygulanacak bölümlendirme sistemi farklı olacaktır. Bölümlere ayırmaya giderken işletmeler temel organizasyon sorunlarına çözüm bulmalıdır. Başarılı bir işletme yönetiminin temelinde doğru kararlara dayandırılmış bölümlere ayırma sistemi vardır. Organizasyonda hangi bölümlendirme sistemi uygulanırsa uygulansın önemli olan uygulanacak bölümlendirme sisteminin üstünlüklerinin ağırlık kazanması, buna karşın sakıncalarının en az bir düzeyde bulunmasıdır. Bazı işletmelerin özelliği gereği ürün temeline dayanan bölümlemeye gitmesi yararlı olur. Ürün temeline dayanan bölümlendirme sisteminde her ürün bir organizasyon birimi altında toplanır. Bu sistem çok çeşitli ürün üreten ve büyük işletmelerde tercih edilen bir bölümlendirme sistemidir. Çalışmamızın birinci bölümünde organizasyonlarda uygulanan bölümlendirme sistemleri ve başarılı bir bölümlendirme yapılabilmesi için uygulamada uyulması gereken bölümlendirme ilkeleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde bölümlendirme sistemlerinden ürün temeline göre bölümlendirme sistemi hakkında genel bilgiler verildikten sonra tezimizin temelini oluşturan bu bölümlendirme sisteminin getirdiği üstünlükler ve soranlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde organizasyonlarda uygulanan bölümlendirme sistemlerinden ürün temeline göre bölümlendirme sistemi ile ilgili uygulamaya ilişkin önerilerimiz incelenmeye çalışılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise SÜMER HOLDİNG A.Ş. bünyesinde bulunan Eskişehir Basma Sanayii İşletmesi 'nde ürün temeline göre bölümlendirme sistemi ve ve ürün çeşitleri üzerine yapılan uygulamaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When there is a need for the clarification of the roles in an organization, a method should be chosen to provide classification system for the company in deciding the type of organizing. Classification system differs depending on each company. During classification, campanies should solve their basic organization problems. Classification based on consistent decisions constitutes a successful management of a company. No matter which classification system is applied in the organization, what is essential is that the superiorities of a classification system to be applied should be prior, minimizing its drawbacks. Due to the qualities of some companies it is better to apply classification depending on the basis of product. In a classification system bated on products each product is classified under an organization unit This system is especially preferred by big companies and companies manifacturing miscellaneous products In the first chapter of the research classification systems that are being applied in organizations and classification principles that should be followed in successful classification are introduced. In Chapter 2 after giving information abut classification system depending on products, the superiorities and problems in this kind of classification are analyzed which constitutes the basis of the thesis. In chapter 3 the suggestions are offered for the application of classification system dependny on products which is one of the classification systems applied in organizations. Chapter 4 is devoted for the application in Eskişehir Clothing Company which is a branch of Sümer Holding Joint Stock Company, which studies the classification system based on products and types of products in this company