Kahramanmaraş tekstil işletmelerinde organizasyon yapısı ve sorunları
Problems and organization structure of textile firms in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 54273
  2. Yazar: HACI GENCER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Sayısı hergün artan, büyük ve karmaşık hale gelen işletmeler ekonomik koşullar değişip planlı bir kalkınma dönemine girildikçe, verimliliklerini artıracak ve iktisadi güçlerini koruyacak organizasyon çalışmalarına önemle eğilmek zorundadırlar. İnsan ihtiyaçlarım karşılamak amacıyla üretimin yapılabilmesi ve hizmetlerin gerçekleştirilmesi büyük oranda birlikte çalışabilecek insan kütlelerinin varlığına bağlıdır. Bu grup çalışmasının başarılı olması, bir organizasyon yapışım gerekli kılmaktadır. İşletmelerin belirli kuruluş amaçlan vardır. Bunlar; kâr sağlama, topluma hizmet etmek, büyümek, işletmenin varlığına sürekli gibi. İşte bu çeşitli amaçlarım gerçekleştirmek için kurulan işletmeleri değişik şekillerde sınıflandırmak mümkündür.. Organizasyon daha önce belirtilen otorite ve yetki ilişkilerini belirten bir yapıdır. Genellikle organizasyon şeması ile ifade edilen bu yapı organizasyondaki başlıca birimleri, departmanları, birbirleri ile ilişkilerini ve emir - komuta ilişkilerini gösterir. Bu organizasyon yapılarının verimli olması, bazı organizasyon ilkelerine uymakla mümkün olur. Bu ilkeler; amaç birliği, kumanda birliği, yetki ve sorumluluk denkliği, basamaklar ilkesi, fonksiyonel benzerlik ilkesi, personeli işe yerleştirme, yönetim birliği, yönetim alam ilkesi v.b. gibi. İşletmeler organizasyonlarda bölümlere ayırma yolunada gitmektedirler. Bölümlere ayırma şu şekilde yapılmaktadır; işlevlere göre, üretilen mal ve hizmetlere göre, müşteri temeline göre, sayı temeline göre, süreç ve makina temeline göre, proje temeline göre bölümlere ayırması ve karma örgüt yapısını, yani yukarda saydıklanmızm tamamını içeren bir organizasyonu benimsemektedirler. 80Modern işletmelerde, üst düzey yöneticileri, ortak amaçlara ilişkin politikaları belirleyerek, tüm fonksiyonların koordinasyonunu sağlayacak bir organizasyon yapısı oluşturmak için çeşitli organizasyon yapı türleri oluşturulmaktadır. Kumanda organizasyonu, fonksiyonel organizasyon, Hat ve Kurmay tipi organizasyon ve komite tipi organizasyonlar, gibi. Kahramanmaraş Tekstil Sanayii' de son dönemlerde büyük gelişmeler sağlanmış, teknolojisini yenileyerek ileriye dönük atılımlar gerçekleştirmişlerdir. Bu sanayi kolundaki organizasyon yapılarım 10'a yakın işletmede araştırdık. Sonuç olarak, organizasyon yapılan bir çeşit haberleşme sistemi olarak da ele alınabilir. Organizasyon yapısı insan vücudundaki kan dolaşmının rolü ne ise, organizasyonlarda işletmeler için aynı role sahiptir. 81
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Businesses which are increasing day by day and getting more complex have to give importance to the organization works which increase their productivities and protect their economic power their needs and production man needs. For meeting then- needs and production man needs the other people. For succeding this group work an organization is necessery. There are certain aims of the foundation of Businessess. These are; making profit, servicing to the community, getting large, the continuity of Business e.t.c. For getting these aims it is possible to classify the business in different ways. Organization is a structure which points out the authority and the relationship which pointed out before. This Structure which is defined as organization diagram shows the main units, departmants, relationship againts each other and relationship of order and command in the organization. For being productive of these organization structures it is only possible to harmonize with some organization principles. These principles are the union of aim, command, the equivalence of outhority and responsibility, the principle of promotion functional similarity principle giving work to the personnel, the principle of management field e.t.c. Separating into departs is used at the Busniness organizations.lt is being separeted according to functions, produced goods services to customer, process and based on machine and project and the structure of complex organization. The Business organization is accepted all the above. 82İn the modem Businesses the high administrators points out the policies of the same aims. And they make up different organization for set up a structure of organization such as command organization, functional organization, committee organization e.tc. K.Maraş textile industry has provided good and big development in the last years and also has renewed its technology and made a big progress for the future. We made about ten reseaches in these Businesses. As a result, we can take the structures of organization as the system of communication. The organization structure for Business is just like the circulation of blood for body. 83