Farklı dikim sıklığı ve azot dozlarının gölevez (Colocasia esculenta Var. esculenta)'in verim ve kalite özellikleri üzerine etkileri
Effects of different planting densities and nitrogen doses on taro's (Colocasia esculenta var. esculenta) yield and quality properties
  1. Tez No: 430863
  2. Yazar: İSKENDER İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDETTİN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, üç farklı dikim sıklığı (100 cm x 30 cm, 100 cm x 40 cm, 100 cm x 50 cm,) ve üç farklı azot dozu uygulamalarının (100 kg/ha, 175 kg/ha, 250 kg/ha,) Gölevez'in verim ve kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2014 yılı Nisan-Kasım ayları arasında Mersin ili Mut ilçesi ekolojik koşullarında yürütülmüştür. Yumrular 1 Nisan 2014 tarihinde dikilmiştir Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiştir. Hasat 1 Kasım 2014 tarihinde yapılmıştır. Ortalama yumru ağırlığı azot dozları ve dikim sıklığından önemli ölçüde etkilenmiştir. Dikim sıklığı arttırıldığında ortalama yumru ağırlığı düşmüştür. Azot dozları arttırıldığında ise ortalama yumru ağırlığı artmıştır. En yüksek yumru ağırlığı (295,87 g) ile 100 cm x 40 cm dikim sıklığında ve 250 kg/ha azot dozu uygulamasından elde edilmiştir. Pazarlanabilir verim azot dozları uygulamalarından etkilenmezken dikim sıklığından önemli ölçüde etkilenmiştir. Dikim sıklığı aralığı arttırıldığında pazarlanabilir verim azalmıştır. Azot dozları arttırıldığında ise pazarlanabilir verim artış olmamıştır. En yüksek pazarlanabilir (7,93 t/ha) ile 100 cm x 30 cm dikim sıklığında ve 175 kg/ha azot dozu uygulamasından elde edilmiştir. Bitki başına düşen kormel sayısı dikim sıklığı ve azot dozları uygulamalarından etkilenmemiştir. Bitki başına düşen en yüksek kormel sayısı (7,98 bitki başına) 100 cm x 40 cm dikim sıklığında ve kontrol uygulamasında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects three of planting densities (100 cm x 30 cm, 100 cm x 40 cm, 100 cm x 50 cm,) and three nitrogen doses (100 kg/ha, 175 kg/ha, 250 kg/ha,) on yield and quality of Taro under Mut/Içel/Turkey ecological conditions between April-November in 2014. The corms were planted on April 1st, 2014. The experiment was carried out randomized complete split plots in block design with three replications. Harvest was done on November 1st, 2014. The average corm weight was affected significantly by planting densities and nitrogen doses. When planting spaces was increased, the average corm weight was decreased. When nitrogen doses were increased, the average corm weight was increased. The maximum corm weight (295,87 g) was obtained from 100 cm x 40 cm at planting density and 250 kg/ha nitrogen dose. The marketable yield was affected significantly by planting densities, while it was not affected by nitrogen doses except control. When planting spaces was increased, the marketable yield was decreased. When nitrogen doses were increased, the marketable yield was not increased. The maximum marketable yield (7,93 t/ha) was obtained from 100 cm x 30 cm at planting density and 175 kg/ha nitrogen dose. The cormels number per plant was not affected significantly by planting densities and nitrogen doses. The maximum cormels number per plant (7,98 per plant) was obtained from 100 cm x 40 cm at planting density and control application