TR83 bölgesinde (Amasya, Çorum, Samsun, Tokat) faaliyet gösteren süt ve süt ürünleri sanayinin yapısal analizi
The structural analysis of the milk and dairy products industry that functions in the TR83 (Amasya, Çorum, Samsun, Tokat) district
- Tez No: 430876
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN ZAFER GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
TR83 (Amasya. Çorum, Samsun, Tokat) Bölgesinde süt ve süt ürünleri alanında faaliyet gösteren işletmelerin; hammadde temininden başlayıp pazarlama aşamasına kadar geçen süre içerisinde gerçekleşen safhalar incelenerek sektörün durumu belirlenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda işletmelerin hammadde olarak kullandığı sütün temin yolları, hammadde miktarının yeterlilik durumu ve kalitesinin uygunluğu gibi konularda bilgiye ulaşılmıştır. Ayrıca, pazarlama aşamaları, pazarlama esnasında karşılaşılan sorunlar, rekabet alanları, pazarlama kanalları gibi hususlara yer verilmiştir. Bölgede faaliyet gösteren işletmelerin üretim çeşitliliği ve gelecek yatırımları ile gıda güvenliği ile ilgili tutumları irdelenmiştir. Son olarak, faaliyet gösteren işletmelerin üretim olanaklarını etkileyen faktörler ve gelecek ile ilgili hedefleri belirlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzde dağılımları, tanımlayıcı istatistikler ve Khi-kare analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to try to determine the last status of dairy sector from providing raw materials to marketing in TR83 which includes dairy companies in Amasya, Corum, Samsun and Tokat. In this context, it is firstly obtained many information in regards to how dairy companies have the raw materials, the adequacy and quality levels of these materials within this research. Secondly the marketing process in dairy sector, the problems in this process and competition areas of the sector are searched. Thirdly the production variety, future investments of companies and their attitudes to the food security are scrutinized. Finally some interviews with company owners or managers are held in order to determine some factors which affect production process of the companies and their future plans. Disintegration of percentages, complementary statistics and Chi-Square analyses were used in the evaluation of data.