Kesirli integraller için Hermite-Hadamard-Fejer tipli eşitsizlikler
Hermite-Hadamard-Fejer type inequalities for fractional integrals
  1. Tez No: 431001
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN SET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş niteliğinde olup bu bölümde eşitsizlikler ve konveks fonksiyonların tarihsel gelişimi hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde konveks fonksiyonlar ile ilgili temel tanım ve teoremlerden bahsedilmiş ve ayrıca tezde kullanılan iyi bilinen integral eşitsizliklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Riemann-Lioville kesirli integral hakkında bilgiler ve ilgili Hermite-Hadamard tipli eşitsizlikler verilmiştir. Dördüncü bölümde ilk olarak Riemann-Liouville kesirli integral yardımıyla konveks fonksiyonlar için Hermite-Hadamard-Fejer tipli eşitsizlikler verilmiştir. Bu bölümün ikinci kısmında ise s-konveks fonksiyonlar için Riemann-Liouville kesirli integralleri içeren bazı yeni Hermite-Hadamard-Fejer tipli eşitsizlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of four chapters. First chapter that includes informations about the historical development of convex function and inequalities. In the second chapter, fundamental definitions and theorems related to convex functions are mentioned. Moreover, integral inequalities which were used in the thesis and known in the literature are given. In the third chapter, the informations about Riemann-Liouville fractional integral and its associated Hermite-Hadamard type inequalities are given. In the fourth chapter, firstly, Hermite-Hadamard-Fejer type inequalities for convex functions via Riemann-Liouville fractional integral are given. In the second part of this chapter some new Hermite-Hadamard-Fejer type inequalities for s-convex functions including the fractional integrals have been established.