Farklı plastik örtülerin domates bakteriyel kara leke hastalığına etkisi
The effect of different pe glazing materials on tomato bacterial speck
- Tez No: 431038
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Pseudomonas syringae pv. tomato'nun neden olduğu bakteriyel kara leke hastalığı birçok fidelik, yazı ılık ve yağışlı geçen tarla ve özellikle havalandırmanın yetersiz olduğu seralarda yaygın olarak görülmektedir. Bu çalışmada seralarda kullanılan dört farklı plastik örtünün (UV geçirgen, UV geçirgen olmayan, kızıl/kızıl ötesi ışınım oranı arttırılmış ve kontrol serası geleneksel plastik) bakteriyel kara leke hastalığıyla mücadeledeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma Ocak-Mayıs 2015 ve Eylül-Aralık 2015 olmak üzere iki dönemde yapılmıştır. Ocak- Mayıs 2015 döneminde seralarda hastalık oranları %21.40-29.67 arasında değişmiştir. Kızıl/kızıl ötesi ışınım oranı arttırılmış plastik örtü altında yetişen domates bitkilerinde hastalık oranı en düşük olarak hesaplanmış ve hastalık %27.87 oranında baskılanmıştır. LSD çoklu karşılaştırma testine göre kızıl/kızıl ötesi ışınım oranı arttırılmış plastik örtünün en etkili olduğu saptanmıştır. Eylül-Aralık 2015 döneminde yapılan ikinci denemede hastalık oranlarının %20.67-21.00 ile birbirine çok yakın olduğu saptanmıştır. LSD çoklu karşılaştırma testine göre tüm plastik örtüler aynı istatistiki grupta yer alarak aralarında fark tespit edilmemiştir. Özellikle Ocak-Mayıs 2015 arasında yapılan denemede elde edilen sonuçlar kızıl/kızıl ötesi plastik örtünün, Pseudomonas syringae pv. tomato'nun neden olduğu bakteriyel kara leke hastalığına karşı entegre mücadele basamaklarına dahil edilmesi konusunda ümit verici olmuştur.
Özet (Çeviri)
Bacterial speck caused by Pseudomonas syringae pv. tomato is commonly seen in many nurseries, in the fields with mild and rainy summer, and especially in the greenhouses where the ventilation is insufficient. In this study, the effects of four individual polythene (PE) glazing materials (PE glazing with no UV radiation transmittance, PE glazing with altered UV transmittance, PE with enhanced red/infrared radiation ration and Traditional PE glazing as control) used in greenhouses in the struggle with bacterial speck management were investigated. The study was conducted in two periods; one in January-May 2015 and the other in September-December 2015. The disease incidence in the greenhouses ranged from %21.40-29.67 in the period of January-May 2015. The disease ratio in tomatoes grown under the PE with enhanced red/infrared radiation ration was estimated as the lowest and the disease was reduced in the ratio of %27.87. According to LSD multiple comparison test, PE with enhanced red/infrared radiation ration was determined to be the most effective. In the second trial conducted in the period of September- December 2015, the disease ratios, with %20.67-21.00, were found to be quite close to each other. According to LSD multiple comparison test, all the (PE) glazing materials took place in the same statistical group and no difference was found between them. The results obtained by the trial especially conducted in the period of January-May 2015 have become promising in the matter of inclusion of red/infrared radiation ration into integrated management stages against Bacterial speck caused by Pseudomonas syringae pv. tomato.