İnşaat işçilerinin yüksekte çalışmaları ve kullanılan iskelelerin iş sağlığı ve güvenliği risklerine etkisi
Construction workers working at heights and the contibution of scaffolds begin used to occupational health and safety risks
  1. Tez No: 461582
  2. Yazar: MEHMET ALİ KIZGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET GALİP YOLCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, İnşaat Mühendisliği, Accidents, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde küreselleşme ile birlikte dünya tek bir pazar haline gelmeye bağlamıştır. Bu bağlamda üretimin gelişmiş ülkelerden gelişmemiş ülkelere doğru kayması iş sağlığı ve güvenliğini üzerinde önemle durulması gereken bir konu haline getirmiştir. İş sağlığı ve güvenliği (İSG) yalnız çalışanlar için değil, işveren ve devlet açısından da önemlidir. Temel bir insan hakkı olan sağlıklı ve güvenli koşullar altında çalışmayı temele alan İSG uygulamaları; işvereni uzun dönemli maliyetlerden kurtarırken; devleti de iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu yaşanabilecek bir takım yükümlülüklerden kurtarır. Bu bağlamda, çalışmanın birinci kısmında İSG uygulamaları ayrıntılı bir biçimde ele alınırken; çalışmanın ikinci kısmında risk ve risk unsurları irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü kısmında ise genel hatları iş kazaları ve meslek hastalıkları çerçevesinde inşaat sektörünün genel profili çıkarılmıştır. Aynı bölümde bir çalışma alanı risk unsuru olarak yüksekten düşme ve iskele kullanımları ele alınmıştır. Çalışmanın araştırma kısmında ise; inşaat işçilerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından birer risk unsuru olarak yüksekte çalışma ve iskele kullanımına yönelik görüşleri bir odak grup çalışması ve bir anket çalışması ile belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the huge effect of capitalism; world had become one big market area. In this context, the production cycle is being moved from the developed countries to the undeveloped countries. Because of that, work health and work safety context has become a very important issue. The work health and safety applications is not only vital for workers but also employers and government. Because it is a fundemental human right for workers and it saves the company long term accident and disease costs. Also, the government can be free from the long term duties and payments which has to be done as a results of work accidents. In this context, in the first part of this study work place safety and health applications are analysed in details. In the second part of this study risk concept is taken in details with all elements. In the third part of this study, the general profile of construction sector is taken with the work accidents and work disease. Also, in this part the working high from the ground and landing stage usage styles is analysed for a risk element for construction workers' healht and safety. In the research part of this study, the opinions of construction workers about working high from the ground landing stage usage as risk factors with an focus group interview and survey studies.