Ahşap esaslı levhalarda formaldehit emisyon hızının belirlenmesi
The determination of formaldehyde emission propagation velocity in wood-based panels
  1. Tez No: 431115
  2. Yazar: YASEMİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada MDF, kontrplak, yongalevha, yongalam ve mdflam levhaların formaldehit emisyon yayılma hızının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlapiyasadanrastegele temin edilmiş olan levhalar normal oda şartlarında 20±20C sıcaklık ve %65±5 nisbi nem koşullarında,ısıtılmış oda şartları olarak kabul edilen 35±20C sıcaklık ve %45±5nisbi nem şartlarında formaldehit emisyonu değerleri TS EN 717-1 standardı esasına göre Multi-RAE çoklu gaz ölçüm cihazı ile belirlenmiştir. Sonuç olarak, 200C-%65 ve 350C-%45 nisbi nem koşullarında iki ortam arasında formaldehit emisyon yayılma hızı bakımından istatistiksel olarak önemli bir fark görülmemiştir. Matematiksel olarak iki ortam arasında en yüksek emisyon yayılma hızı kontrplaklarda belirlenmiş ve bunu sırasıyla suntalam ve MDF izlemiştir. En düşük emisyon yayılma hızı ise yongalevhadaölçülmüştür. Kontrplaklarda emisyon yayılma hızı 3 saat iken yongalevhada bu süre 22 saate kadar çıkmıştır. Buna göre formaldehit yayılma hızının önemli olduğu yaşam alanlarında kullanılacak ahşap esaslı levha seçiminde bu değerler dikkate alınabilir.
Özet (Çeviri)
This study has been performed to determine the formaldehyde emission propagation velocity in the MDF, MDFlam, plywood, particleboard and melamine coated chipboard. For this reason, plywood, chipboard, MDF, laminated MDF, laminated chipboards, which were 500*500*18 mm, were used. The measurement of folmaldehyde emission propagation velocity in the wood based panels has been done with Multi-RAE gas measurement device between 200C–65% relative humity and 350C-65% relative humity. As a conclusion, Formaldehyde emission velocity propagation between the two environments did not have statistically significant differences. The highest emission velocity propagation was seen in plywood and chipboard and then MDF, respectively. The lowest velocity propagation was obtained in the chipboard. In this study, emission propagation velocity for plywood was about 22 hours and the emission propagation velocity for chip boards was 3 hours. Accordingly, these values may be considered very important in the selection of wood-based panels to be used in the living area of formaldehyde propagation velocity.