Gelişmiş cephe sistemlerinin ekolojik enerji etkin tasarım çerçevesinde incelenmesi,iklim verilerine göre değişimi ve geleceğe yönelik öngörüler
The advanced facade systems in the frame of ecologic energy efficient design, changing according to climatic conditions and foresight for the future
  1. Tez No: 431121
  2. Yazar: GAMZE YEŞİLLİ
  3. Danışmanlar: DR. İDİL AYÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
20.yüzyılın ortalarından itibaren başlayan daha az kaynak harcanarak enerji tüketimini azaltmayı hedefleyen yapılaşma çalışmaları 21.yüzyılda giderek daha da hızlanmıştır. Bina cepheleri de bu değişimde karşımıza çıkan en önemli yapı bileşenlerindendir. Günümüzde cephe tasarımında 1980' lerden günümüze kadar gelişen süreç kapsamında opak ve şeffaf cephe bileşenlerinin ısı kaybını engelleme, güneşten ısı kazancı sağlama, doğal havalandırma ve günışığından yararlanma işlevlerini üstlendirği bilinmektedir. Ancak enerji etkinliği ve ekolojik tasarım kriterleri açısından ele alındığında, değişen iklimsel koşullara adapte olabilen, tepki veren dinamik, kinetik cephe sistemlerinin devreye girdiği, gereksinime göre cephenin özelliklerinde farklılaşmalar gözlemlendiği görülmektedir. Cephe tasarımında iklimsel koşullardaki farklılaşmalar tasarım kriterlerini ve detay çözümlemelerini değiştirmektedir. Tez çalışmasında iklimsel koşullara göre değişen gelişmiş cephe sistemlerinin evrimsel süreci, bina enerji performansı üzerindeki etkisi, iklimsel koşullara göre farklılıkları ele alınacak, örneklerle sistematik bir biçimde değerlendirilecektir. İncelenen örnekler sonucunda değerlendirme grafikleri oluşturulmuştur. Değerlendirme grafiklerinde gelişmiş cephe sistemlerinin kullanıldığı tasarımların , benzerliklerinin ve farklılıklarının analizi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Starting from the middle of the 20th century, structuring work, which aims to reduce energy consumption by spending less resource, has accelerated increasingly, especially in the 21st century. Today in facade design, from the 1980s to the present day, it is known that opaque and transparent facade components prevent heat loss, acquire solar heat, and provide natural ventilation and daylight. However, when considering energy efficiency and ecological design criteria, it is observed that dynamic and kinetic facade systems, which can change according to climatic conditions, come into play and it is also observed that there are variations in the properties of the facade according to the requirements. In the thesis study, the evolutionary process of advanced facade system, which changes according to climatic conditions, the impact on building energy performance and the variations according to climatic conditions will be discussed and will be evaluated in a systematic manner with examples. As a result of the examined examples, evaluation graphics have been formed. In these evaluation graphics, the analysis of the differences and similarities of the designs using advanced facade systems have been conducted. The study aims to reveal how the future of the advanced facade system designs will be.