Petkok yakıtlı bir santralin konvansiyonel santrallerle karşılaştırılması
The comparison of the petcoke fired power plants with the conventional power plants
  1. Tez No: 431120
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Petrol koku diğer adıyla petkok, petrol rafine endüstrisinin yan ürünüdür. Yüksek ısıl değeri ve düşük fiyatı ile elektrik enerjisi piyasasının dikkatlerini çekmiştir. Bu sebeple, petkok, artık sadece petrol rafinerisi yan ürünü değil, yapısındaki yüksek karbon içeriği ve düşük kül oranıyla enerji üretimi için de alternatif yakıt olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizin ve hatta dünyanın artan enerji talebini karşılamak için fosil kaynakların ömürlerinin azaldığını görmekteyiz. Yapılan çalışmada, kömür ve petkok yakıtlı termik santraller, yatırım maliyetleri, işletme maliyetleri ve yıllık bakım maliyetleri göz önüne alınarak karşılaştırılmıştır. Petkok'un ülkemiz için ekonomik ve güvenli bir alternatif yakıt olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Petroleum coke, called petcoke is a by-product of petroleum refining industry. Petcoke, has attracted the attention of the electrical energy market due to the high heat value and low price. For this reason, petroleum coke has been used as an alternative fuel for energy production because of its high carbon content and low ash rate. Growing energy demand leads to the depletion of fossil resources both in our country and in the world. In this study, coal and petroleum coke fired thermal power plants are compared considering capital costs, operating costs and annual maintenance costs. It is understood that petcoke is an economical and reliable fuel as an alternative fuel for our country.