Beypazari ballarinda polen anali̇zi̇
Pollen analysis of honey from Beypazari district of Ankara province
- Tez No: 431125
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ankara ili, Beypazarı ilçesinin 17 farklı yöresinden Eylül ve Ekim aylarında toplanan bal örneklerinde polen analizi yapılmıştır. Bu örneklerin 10 gramında bulunan toplam polen sayısı (TPS-10 g) ve bu polenlerin ait olduğu bitki taksonları tespit edilmiştir. Beypazarı ballarında 11'i familya düzeyinde 13'ü cins düzeyinde olmak üzere toplam 24 taksonun poleni teşhis edilmiştir. Bu polenlerin çoğu Apiaceae, Asteraceae, Boraginaceae, Brassicaceae, Fabaceae, Rosaceae Scrophulariceae ve Myrtaceae familyasına aittir. Balda polenlerine en yüksek oranda rastlanan takson ise yörenin doğal bitkilerinden olan Astragalus' dur. Polen analizi sonucunda 9 bal örneğinde Astragalus polenleri dominant olarak tespit edilmiştir. Sekonder miktarda polenine rastlanan taksonlar ise 9 örnekte Brassicaceae; 8 örnekte Astragalus; 4 örnekte Asteraceae; 2 örnekte Hedysarum; 1'er örnekte Echium, Linaria ve Portulaceae'dir. Yapılan analizler sonucunda, Astragalus yöre balları için başlıca nektar ve polen kaynağı olarak belirlenmiştir. Beypazarı bal örneklerinin TPS-10 g'ının 3 417 ile 608 751 arasında değiştiği görülmüştür. TPS-10 g miktarlarına göre gruplandırıldığında, 17 bal örneğinden 2 tanesi poleni çok zengin (TPS 500 000-1 000 000 arası), 6 tanesi poleni normal (TPS 20 000-100 000) ve 9 tanesi de polence fakir (TPS< 20 000) ballar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pollen analyses of honey samples have been carried out in September and October 2012 from 17 different regions in Beypazarı district of Ankara province. The number of pollens in 10 grams of each of those specimens (TPS 10g) and a plant taxa of those pollens have been determined. 11 of them in family and 13 of them in species level; in total 24 taxa pollens have been identified in honey of Beypazarı. Most of those pollens belong to Apiaceae, Asteraceae, Boraginaceae, Brassicaceae, Fabaceae, Rosaceae, Scrophulariceae and Myrtaceae families. Astragalus, which is one of the natural plants of the region, is the taxon which has the highest ratio of pollens in honey. As a result of the pollen analyses, Astragalus pollens have been determined as dominant in 9 specimen. Taxa with a secondary amount are Brassicaceae in 9 specimens; Astragalus in 8 specimens; Asteraceae in 4 specimens; Hedysarumin 2 specimens; Echium, Linaria and Portulaceae in one specimen. As a result of the analyses performed, Astragalus have been identified as the main nectar and pollen source in honey of the region. It has been determined that TPS-10 g of honey specimens of Beypazarı varies between 3 417 and 608 751. When grouped according to TPS-10 g amounts; 2 of 17 honey specimens have been determined as very rich (TPS 500 000-1 000 000), 6 of them as normal (TPS 20 000-100 000), and 9 of them as poor (TPS < 20 000) taking the number of pollens into consideration.