Türkiye'deki illerin sosyo-ekonomik temel göstergelerle etkinliklerinin veri zarflama analizi ile incelenmesi
The evaluation of the efficiency of the provinces in Turkey with socio-economic main indicators by data envelopment analysis
- Tez No: 431134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI HASAN ÖRKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Veri Zarflama Analizi (VZA) doğrusal programlama modeline dayalı parametrik olmayan bir analiz yöntemidir. VZA çoklu girdi ve çıktıyı işleyerek karar verme birimlerinin göreli etkinliğini ölçebilen matematiksel programlama tabanlı bir tekniktir. Bu çalışmada, öncelikle Veri Zarflama Analizi'nin matematiksel yapısı, uygulama aşamaları ve analizde en yaygın kullanılan Charnes Cooper Rhodes (CCR) modeli ve Banker Charnes Cooper (BCC) modeli tanıtılmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'deki illerin sağlık, eğitim, ekonomi ve banka alanında sosyo-ekonomik göstergeler ile etkinliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Verileri çalışmaya uygun bulunan 81 ilin etkinliğini ölçmek için Veri Zarflama Analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu analizde sağlık, eğitim ve banka alanlarında çıktı yönelimli CCR modeli, ekonomi alanında ise çıktı yönelimli BCC modeli kullanılmıştır. Modellerin çözümünde Veri Zarflama Analizi programı olan EMS (Efficiency Measurement System) kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda etkin olan iller bulunup ve etkin olmayan iller için referans değerleri belirlenmiştir. Sağlık, eğitim, ekonomi ve banka alanlarında illerin etkinlikleri grafik ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Data Envelopment Analysis (DEA) is a nonparametric method based on linear programming. DEA is a technique based on mathematical programming that is capable of measuring relative efficiency of making decision units by processing multiple input and output. In this study, at first mathematical structure of data envelopment analysis, practice process, Charnes Cooper Rhodes model (CCR) and Banker Charnes Cooper model (BCC), the most widely used model in the analysis, were introduced. The purpose of this study is to evaluate the efficiencies of provinces' health, education, economy and banking in the fields by socio-economic indicators of the provinces in Turkey. Data Envelopment Analysis method was used to measure the efficiency of 81 provinces whose data is applicable to the analysis. In this analysis, output-oriented CCR models were used in health, education and banking business. The output-oriented BCC model was used in the field of economy. To solve models, EMS (Efficiency Measurement System) program, which is used with the program of Data Envelopment Analysis, was used. As a result of the study, the efficient provinces have been found and the reference values are determined for the inefficient provinces. Health, education, economy and banking efficiencies of the provinces are shown in the charts.