Geleneksel gaz altı kaynak yöntemleriyle robotik kaynağın kaynak özelliklerine etkilerinin araştırılması
Studying the effects of mig-mag welding characteristics of the traditional methods with the method of robotics
  1. Tez No: 431135
  2. Yazar: İLKER POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİHAT GEMALMAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde insan popülasyonunun artmasıyla beraber nesnel ihtiyaçlara olan talep de buna paralel olarak artmaktadır. Bu taleplerin karşılanabilmesi için sanayide mühendislik gerekliliklerinden ve kaliteden ödün vermeden farklı yöntemler denenmekte ve uygulanmaktadır. Kaynaklı imalatta kullanılan yöntemlerden biri de robotik kaynaktır. Bu çalışmada geleneksel gazaltı kaynak yöntemiyle robotik kaynağın kaynak özelliklerine etkileri karşılaştırılmıştır. Öncelikle Taguchi yöntemi kullanılarak T köşe kaynağının kaynak parametreleri optimizasyonu sağlanmıştır. Sonra her gurupta birbiriyle aynı boyutsal ve metalurjik özellikte malzeme kullanılarak toplamda 7 adet test gurubu hazırlanmış ve her guruptaki test numunelerinin biri geleneksel kaynakla, diğeri de robotik kaynakla birleştirilmiştir. Bu numunelere çatlak kontrol, çekme, bükme, basma, çentik darbe, sertlik ve makroyapı testleri uygulanarak her iki yöntemin karşılaştırılması yapılarak farklılıkları araştırılmıştır. Uygulanan 7 testin 5'inde robotik kaynağın daha iyi sonuçlar verdiği, 2 testte ise aynı sonuçları sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, thanks to the growing human population, the demand for the objective needs is increasing concordantly. In order to meet these demands, various methods are being tested and applied without sacrificing the quality and engineering requirements. One of the methods applied in welding is the robotic welding. In this study, the effects of the traditional MIG welding method and robotic welding on welding aspects are compared. Initially, the experiments are designed via Taguchi method and the T-fillet welding parameters are optimized. In each group, dimensionally and metallurgically similar materials were used and 7 test groups were prepared. One of the test samples in each group was joined with traditional welding and the other one with robotic welding. Both samples were tested with crack control, tension, bending, compression, fracture toughness, hardness and macrostructure. Both methods were compared to find differences. In five out of seven tests, robotic welding turned out to yield better results, while in the remaining two, some results were attained.