Akseki ilçesi Bucakalan Köyü'ndeki Mehmet Duruk konutu restorasyon ve yeniden işlevlendirme önerisi
Restoration of Mehmet Duruk house in Bucakalan Village Akseki̇
- Tez No: 431146
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZLEM SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 408
Özet
Bu tez çalışmasında, Antalya İli Akseki ilçesinde Bucakalan Köyünde yer alan kırsal mimari eserlerden günümüze bozulmadan gelebilmiş ünik örneklerden biri olan Mehmet Duruk konutu konu edilmektedir. Çalışmanın amacı, yapının mevcut durumunun, restorasyon imkanlarının incelenerek yapının korunması ve gelecek nesillere iletilebilmesi için uygun restorasyon müdahaleleri ve işlevin araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında, Antalya İli, Akseki ilçesi Bucakalan köyü ve konutun günümüzdeki durumu incelenerek, karşılaştırmalı çalışma ve tarihi araştırmalar ile konutun özgün durumu araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilip, kriterler belirlenerek bu kriterlerin uygulamaya geçiş aşamasında, yeni işlev ile birlikte değerlendirildiği bir restorasyon projesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation study is Mehmet Duruk Residence, one of the unique surviving examples among the rural architectural works that are located at Bucakalan Village in Antalya Province, Akseki District. This study intends to preserve the building in consideration of its current state and restoration opportunities and to investigate appropriate restoration interventions and functions that can be handed down to future generations. The current state of Bucakalan Village in Akseki District-Antalya and the residence is examined within the scope of the study and the original state of the residence is scrutinized based on comparative studies and historical researches. After the results are evaluated and criteria are set, a restoration project is proposed in the phase of application of such criteria where they are considered along with the new function.