Bazı AIIBIVC2V tipinde yarıiletken kalkopiritlerin temel fiziksel özelliklerinin ab-initio metot ile incelenmesi
The investigation of some AIIBIVC2V type semiconductor chalcopyrites of fundamental physical properties using ab-initio method
- Tez No: 431152
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZTEKİN ÇİFTCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tezin amacı günümüzde teknolojik anlamda önem kazanan bazı yarıiletken kalkopiritlerin temel fiziksel özelliklerini ab-initio metot kullanarak incelemektir. Bu kapsamda Mg-IV-V2 (IV=Si, Ge, Sn; V=P, As, Sb) tipi kalkopiritlerin yapısal, elektronik, elastik, optik, titreşimsel ve termodinamik özellikleri incelendi. Hesaplamaların güvenilirliğini artırmak için yerel yoğunluk yaklaşımı (LDA) ve genelleştirilmiş gradyent yaklaşımı (GGA) olarak PW91 (Perdew ve Wang), PBE (Perdew-Burke-Ernzerhof), RPBE (geliştirilmiş Perdew-Burke-Ernzerhof), PBEsol (katılar için geliştirilmiş Perdew-Burke-Ernzerhof) ve AM05 (Armiento-Mattson 2005) fonksiyonelleri kullanıldı. Elde edilen sonuçlar mevcut deneysel ve teorik çalışmalarla uyumlu bulundu. Elektronik bant yapıları hesaplamalarından incelenen bileşiklerin Γ noktasında doğrudan bant aralığına sahip yarıiletken oldukları görüldü. İncelenen tüm bileşiklerin kalkopirit yapıda mekanik olarak kararlı olduğu bulundu. Ayrıca, deneysel örgü sabitleri olduğu için MgSiP2 bileşiğine farklı oranlarda 3d geçiş elementlerinden Ni ve Cu katkılanarak yapısal, elektronik ve optik özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to investigate the basic physical properties of some semiconductor chalcopyrites, which become technological importance nowadays, by using ab-initio calculations. In this context, the structural, electronic, elastic, optic, vibration and thermodynamic properties of Mg-IV-V2 (IV=Si, Ge, Sn; V=P, As, Sb) type chalcopyrites were investigated. In order to increase the reliability of the calculation, local density approximation (LDA) and general gradient approximation (GGA) such as PW91 (Perdew and Wang), PBE (Perdew-Burke-Ernzerhof), RPBE (Revised Perdew-Burke-Ernzerhof), PBEsol (modified Perdew-Burke-Ernzerhof for solids) and AM05 (Armiento-Mattson 2005) functionals were used. The obtained results were in good agreement with the available experimental and theoretical results. The electronic band structure calculations showed that all investigated compounds have direct band gap semiconductors at Γ points. It was found that all considered compounds provide mechanical stability condition in chalcopyrite structure. Moreover, the structural, electronic and optical properties of MgSiP2 compound doped with 3d metals such as Cu and Ni at different concentration were investigated, as this compound has experimental lattice constants.