A privacy paradox: The power of technological surveillance and its effect on information technology usage behavior
Mahremiyet paradoksu: Teknolojik gözetimin gücü ve bilgi teknolojileri kullanım davranışı üzerindeki etkileri
- Tez No: 431168
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gelişen teknolojiler ile birlikte verilere ulaşım olanaklarının artması büyük veri kullanım alanlarını da arttırmıştır. Günümüzde her insanın kullandığı internet, cep telefonu, bilgisayar, akıllı televizyon gibi teknolojik aletlerin hemen hepsi veri toplama ve saklama kabiliyetine sahiptirler. Verinin kötü ve yanlış kullanımı ile sonuçlanabilecek veri toplama aktiviteleri genellikle bütün özel şirketler ve hükümetler için rutin bir uygulamadır. Ayrıca, kendi kendine sansür uygulama ve değişen algılar gibi bazı sosyolojik etkilerin de artan bilgi mahremiyeti endişelerinin sonuçlarından oldukları düşünülmektedir. Bu tezin amacı bilgi mahremiyeti endişelerini çok boyutlu olarak araştırarak literature katkıda bulunmaktır. Bu amaçla, bilgi mahremiyeti endişelerinin, haberler, yasalar, kullanıcı sözleşmeleri, toplumsal inanış ve algılar gibi öncülleri ile olan ilişkilerini ölçümlemek amacıyla 641 katılımcı ile bir anket çalışması yapılmıştır. Ek olarak, bilgi teknolojileri (BT) kullanım davranışları ve bilgi mahremiyeti endişelerinin boyutları arasındaki bağlantı da incelenmiştir. Anket çalışmasının sonuçlarına demografik farklılıklar bilgi mahemiyeti endişeleri açısından önem taşımaktadır. Haberler ve yasalar, mahremiyet endişeleri ile yüksek oranda alakalıdırlar, ancak güvenlik algısı bilgi mahremiyetinin yalnızca veri toplanması boyutu ile ilişkilidir. Araştırmanın başka bir sonucu olarak da BT kullanım davranışı ve bilgi mahremiyeti endişeleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to developing technologies, reaching information has become easier and the big data concept started to be used in various fields. Today, almost all of the technologies which are used widely, such as the internet, mobile phones, computers and smart TVs, are capable of collecting and storing data. The data gathering activity is a routine process for almost all private companies and governments, which can result in incidents of exploitation and misuse. Moreover, some sociological impacts, which include self-censorship and changing perceptions, are considered one of the results of increasing information privacy concerns. The aim of this thesis is to contribute to the literature by investigating the multidimensionality of information privacy concerns. For this purpose, a survey was conducted with 641 participants to measure the relationship between information privacy concerns with regard to news, regulations, user agreements, public beliefs and perceptions. Additionally, the association between information technology (IT) usage behavior and the dimensions of the information privacy concerns are examined. According to the analysis of survey data, demographic differences are important in terms of privacy concerns. News and regulations are highly associated with privacy concerns, but security perception is only related to the data collection dimension. Another finding of the research is that there is not a significant relationship between the information privacy concerns and IT usage behavior, except general IT tools.