Mary's epistemic gain in the Knowledge Argument
Mary'nin Bilgi argümanındaki epistemik kazancı
  1. Tez No: 431167
  2. Yazar: EYYÜPHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Frank Jackson'ın Bilgi Argümanı renkli görmeyle ilgili fiziksel her türlü bilgisi olan birinin kırmızıyı görmenin nasıl bir şey olduğunu bilemeyeceğini ve bunun da Fizikalizmin yanlışlığını kanıtladığını iddia eder. Tezim asıl olarak Mary'nin renkli nesneleri gördükten sonra önermesel ve beceri bilgisinden farklı bir bilgi, yani tanıma bilgisi edindiği düşüncesini savunmayı amaçlamaktadır. Bu savunuya ek olarak tezim, tanıma bilgisi kavramını sinir bilimsel terimlerle sunmayı ve böylece bu kavramı daha az belirsiz hale getirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, Tanıma Bilgisi Hipotezi'nin Bilgi Argümanı'na verilen diğer fiziksel yanıtlara temel oluşturan düşüncelerle uyumlu olduğu gerçeğine de dikkat çekmek istedim. Özellikle Tanıma Bilgisi Hipotezi ile Yeni Bilgi / Eski Olgu görüşü arasındaki benzerlikler, üstünde durulmaya değer görünmektedir. Bu ortak düşünceleri sunacak ve tanıma bilgisi kavramının Bilgi Argümanı'na verilebilecek birleşik bir Fizikalist yanıtta merkezi bir yerinin olabileceğini savunacağım. Bununla birlikte bu konu daha ileri araştırmalara ve ayrıntılı sorgulamalara gerek duymaktadır.
Özet (Çeviri)
Frank Jackson's Knowledge Argument claims that a person who knows everything physical about color vision cannot yet know what it is like to see red and this demonstrates that physicalism is false. My thesis largely aims to defend the Acquaintance Hypothesis according to which Mary after seeing colored objects gains non-propositional and non-ability knowledge namely acquaintance knowledge. In addition to this defence, the thesis aims to present the notion of acquaintance knowledge in neural terms thereby making this notion less slippery. I also want to draw attention to the fact that the Acquaintance Hypothesis is compatible with many physicalist considerations grounding other replies to the knowledge argument. Especially the similarities between the Acquaintance Hypothesis and New Knowledge / Old Fact view are worth considering. I will present these common considerations and maintain that the notion of acquaintance knowledge might play a central role in a possible, unified physicalist reply to the knowledge argument. However, this issue needs further research and more detailed investigations.