Kazak ve Türkiye Türklerinde at kültürü ve atın rolü
Horse culture and role of horse in Kazakh Turks and Turkey's Turks
- Tez No: 52745
- Danışmanlar: PROF. DR. UMAY GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Dünya coğrafyası üzerinde geniş bir alana yayılan Türkler, asırlar bo yunca atı hayatlarının bir parçası saymışlardır, özellikle atlı-göçebe medeniyet dairesinde atın rolünün yüksek derecede olduğu elde edilen belgelerden an laşılmaktadır. Uzun tarihî dönem içerisinde pek çok yurt değiştiren Türkler, farklı mekânlarda, bazı farklı yaşayış tarzları geliştirmiş, farklı kavimlere bö- lünmüş.yeni lehçelere ayrılmışlardır. Ancak bu farklılık temel kültür olguların da ve kabullerinde değişmeye sebep olmamış, ortak kültür hazinesi dâima muhafaza edilmiştir. Türk kavimlerinin birlik ve dirliğini sağlayan en önemli unsurlardan biri de attır. Atın tarihte oynadığı rol, Türk kavimlerinin sosyal, kültürel, ekonomik ve askerî yapısında belirleyici olmuştur. Türkiye'de, Türk Dünyası at kültürü ve atın rolünü esas alan müstakil bir çalışma bu güne kadar yapılamamıştır. Bu eksikliği gidermek amacıyla Oğuz grubunda yer alan Türkiye Türkleri ile Kıpçak grubunda yer alan Kazak Türklerinde at kültürü ve atın rolünü bu çalışmada karşılaştırmayı, Türk Dünyasındaki yerini belirlemeyi hedefledik.
Özet (Çeviri)
The horse was considered as a past of life by the Turks who were spread out in the wide geographical area since they were in the scene of history. It has been understood from the documents that especially the horse had played an important role in the horse nomad civilization. The Turks, who had changed lots of countries in a long historical period, were developed a dif ferent life style in a different places and they were partitioned into different nomad groups and different dialects. However these portition had never been changed the purity and the germinity of the Turks. Turkey Turks and Kazakh Turks are the groups that constitutes the community of Turks that they share same stock language and the history. Ac cording to the documents and discoveries the Turkish people who forms the Turkish world does not share the same race, language and history but they also have common culture, feelings and opinions. The horse is the most important element which provides a unity and peace in the Turkish community. The historical role of horse attributes to social, cultural, economical and military structure of Turkish community. Turkey Turks are located in the Oghuz Turks family while Kazakh are in the Kipchaks family.