An Experience in privatization: Transfer of Sümer Holding retail outlets to its employers
Bir özelleştirme deneyimi: Sümer Holding satış mağazalarının çalışanlarına devredilmesi
- Tez No: 43134
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, küçük ölçekli özelleştirmenin, küçük ve orta ölçekli, tüketim maddeleri üreten ve müşteri hizmetleri sunan KİT'lerin özelleştirmesinde, uygun bir metot olduğunu göstermektir. Küçük ölçekli özelleştirme, çalışanlarını iş sahibi yaparak, hem mülkiyetin tabana yayılmasını, hem de girişimciliği desteklemektedir. Küçük ölçekli özelleştirme, çabuk, kolay uygulanabilir olması ve olumlu sonuçlarının kısa bir zamanda gözlenebilmesi gibi özelliklerinden dolayı Rusya ve Doğu Avrupa'da başarıyla uygulanmış bir yöntemdir. Türkiye'de de, Eylül 1993 'de, küçük ölçekli özelleştirme uygulaması gerçekleşmiştir. Sümer Holding Şirketi'ne ait satış mağazalarının bir kısmı, çalışanlara devredilerek özelleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında, satış mağazalarım devralan 208 eski çalışan, yeni girişimci ile bir anket çalışması yapılarak, özelleştirmenin bu mağazaların işletilmesinde ne gibi değişikliklere yol açtığı incelenmiştir. Tezin içeriğinde özelleştirmeyle ilgili detaylı bilgiler ve Türkiye'de özelleştirme çabalarının tarihi gelişimi ile ilgili özet bilgiler de yeralmaktadır. Bu bilgiler ve yapılan anket çalışmasının sonucunda, küçük ölçekli özelleştirmenin, Türkiye'deki, tüketim mamulleri üreten ve müşteri hizmetleri sunan diğer bazı küçük ve orta ölçekli KİT'lerin (TURBAN, SEK, EBK) özelleştirilmesinde de uygun bir yöntem olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this thesis is to show that small-scale privatization, which fosters entrepreneurship and private ownership by allowing the employees of the privatized SOEs, to own and run their businesses, is a convenient method to apply in the privatization of SOEs that produce consumer goods and services which are small or medium sized or which can be divided into smaller units. Small-scale privatization examples has been successful in Russia, and Eastern Europe, since it is easier and quicker to implement and the positive results of privatization can be seen in a short time after the implementation. Ownership positively effects the employees of the businesses especially in the sector of consumer services, to operate at higher levels of productivity and efficiency. Turkey has also experienced a successful small-scale privatization implementation, in the privatization of Sümer Holding Company retail outlets which are transferred to Sümer Holding employees, in September, 1993 and in this thesis a survey study is done with 208 former employees, new entrepreneurs to see the results of this privatization and to evaluate the changes that have occurred after the transfer of the retail outlets. The thesis contains a detailed literature review on privatization and the history of Turkish privatization programme and proposes that small-scale privatization can be a convenient method in the privatization of some other SOEs in Turkey, such as TURBAN, SEK and EBK that produce consumer goods and services, which are small or medium sized, or which can be divided into smaller units. IV