Türkiye'de graffiti ve sokak sanatı
- Tez No: 431393
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Graffiti ve sokak sanatında eser ve akımların tarihsel süreçlerini ele alarak, Türkiye'de graffiti ve sokak sanatçılarının göz ardı edilmesini incelemek ve değerlendirmek, bu tezin temel araştırma konusunu oluşturmaktadır. Graffiti ve sokak sanatının teknik, sanatsal ve tarihsel analizi, hem bu iki sanat arasındaki benzerlik ve farklılıkları, hem de toplum ve sanat ile olan ilişkisini ortaya koymamıza yardımcı olur. Diğer taraftan, Türkiye'de graffiti ve sokak sanatının tarihsel gelişimi ve mevcut durumu, bu iki sanatın diğer ülkelere göre zayıf kalması konusunda önemli sorunlar ortaya koymaktadır. Yine de, Türkiye'deki graffiti ve sokak sanatçıları, tutarlılıkları ve ortaya çıkardıkları güçlü işlerle projeler bakımından ülkede sokak sanatının geleceği konusunda olumlu izler bırakmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to investigate graffiti and street art in the light of chronology and evaluate why street performers have been ignored or become less popular among the others. The analysis of historiography and artistic style of graffiti and street art provides us to reveal both similarity or distinctness of these two arts and relationship between art and society. On the other hand, the choronological evaluation and current situaiton of graffiti and street art in Turkey indicates significant evidence why these two arts have felt behind of the other developed countries. Nevertheless, street performers make a positive impression for the future of these arts with strong dedication to their jobs and their existing unique works.