Grafiti ve sokak santatında eser ve akımların tarihsel süreçte değerlendirilmesi ve analizi
An investigation and analaysis of the works and currents in the graffiti and street art through a historical perspective
  1. Tez No: 363247
  2. Yazar: BURCU BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEMET ŞAN YILDIZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Graffiti ve sokak sanatından eser ve yapımların tarihsel süreçte değerlendirilmesi bu çalışmanın temel araştırma konusunu oluşturmaktadır. Grafiti ve sokak sanatının teknik, sanatsal ve tarihsel analizi hem bu iki sanat arasındaki benzerlik ve farklılıkları hem de her ikisinin toplum, otorite ve sanatla ilişkisini ortaya koymamızı sağlamaktadır. Diğer taraftan Türkiye'de Grafiti ve sokak sanatının tarihsel gelişimi ve mezcut durumu, bu iki sanatın nicelik ve nitelik konusunda zayıf kalması konusunda önemli sorular ortaya koymaktadır. Yine de, Türkiye'nin mevcut grafiti ve sokak sanatı topluluğu, ülkedeki sokak sanatının geleceği konusunda olumlu işaretler vermektedir.
Özet (Çeviri)
The investigation of the works and currents of grafiti and street art in their historical develeopment contitues the main research subject of this thesis. The analysis grafiti and street art enables to lay bare both their similarities and differences in technical, artistic and historical senses and their relations with society otority and art on the other hand, the historical develeopment and the current situation of the grafiti and street art in Türkey pose significant questions about their excisting withness both quantititavely. Still, the excistend grafiti and street art community in Turket radiates positive promises about the future of the street art in Turkey.