The impact of national culture on self-leadership development
  1. Tez No: 431396
  2. Yazar: SURESH GUNARATNAM
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ÜLKÜ DİCLE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sürekli globalleşen bir pazar ortamında“liderlik gelişimi”de çoğunlukla standardize edilerek“ihraç”ürünü haline geldi. Ancak,“her zihniyete uyan tek çözüm”mantığındaki bu globalleşen“ihraç”ürününün, liderlik gelişimindeki etkililiğe ciddi olarak tesir eden ulusal kültür gibi faktörleri gözden kaçırma eğilimi vardır. Bu nedenle, farklı kültürel ortamlarda etkili öz liderlik gelişimini daha iyi anlamak ve geliştirmek için yeni yaklaşımlar ve çerçeveler, yani liderlik gelişiminin“küre-yerelleşmesi”gereklidir. Bu araştırma, ulusal kültürün, kurumsal ortamdaki öz liderlik gelişimi“etkililiğine”olan etkilerini (Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektöründe Türk ve Kanadalı orta düzey yöneticilerinin karşılaştırarak) altta yatan teorileri, varsayımları ve öz liderlik geliştirme eğitimi uygulamalarını geliştirme bakış açısıyla incelemektedir. Türkiye ile Kanada arasındaki kültürel boyut faktörü endeksinin karşıtlığı nedeniyle bu iki kültürel ortam arasındaki öz liderlik gelişimi çıktılarında ciddi farklar beklenmektedir. Ancak çalışmadan çıkan veri, farkların istatistiki olarak anlamsız olduğunu gösteriyor. Bu durum sektördeki benzerlikler nedeniyle mi (bu vakada Bilgi ve İletişim Teknolojileri) bu araştırma için seçilen her iki kültürel ortamda benzer sonuçların ortaya çıktığını sorgulatıyor. Bu, farklı ulusal ortamlar altında farklı liderlik gelişimi çıktılarına yol açabilecek çevresel faktörlerin, ulusal sınırları aşma eğiliminde olan global trendlerle gerilim içinde olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
In the increasingly globalized market place,“leadership development”, too, has become an“export”often in standardized forms. However, such globalized“exports”with“one solution fits all mindset”tend to disregard the factors that critically influence the effectiveness in leadership development, such as national culture. Therefore, new approaches and frameworks are needed to better understand and facilitate the effective self-leadership development in different cultural contexts, in other words the“glocalization”of leadership development. This research examines the effects of the national culture upon the“effectiveness”in self-leadership development in corporate context (comparing Turkish and Canadian mid-level managerial contexts within the ICT sector), with a view of improving the underlying theories, assumptions and practices of self-leadership development trainings. Given the opposing cultural dimension factor indices between Turkey and Canada, significant differences in self-leadership development outcomes were expected between these two cultural contexts. However, the data from the study shows that the differences were statistically insignificant, leading one to wonder, has the sectorial similarities (ICT in this case) has resulted in similar outcomes in both the cultural contexts selected for this research. This shows that contextual factors that can lead to different leadership development outcomes under differing national contexts are in tension with global trends that tend to cross national boundaries.