The success behind Zumba®: A dialogic approach to engaging stakeholders
Zumba®'nın ardındaki başarı: Paydaşlara ulaşmak için söyleşimsel bir yaklaşım
- Tez No: 431404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU AKDENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Antik Yunanlılar arasında yaygın olan deyişlerden biri“müzik ruhun, egzersiz vücudun gıdasıdır,”biçimindeydi. Bugün dahi pek çok fitness dersi müzik aracılığıyla insanların formda kalmasına yardımcı oluyor. Günümüze değin pek çok farklı fitness akımı gelip geçmiştir; bunların arasında güncel olarak en popüler isimlerden biri olan Zumba Fitness® ise fitness meraklılarını kasıp kavurmaktadır. Bu çalışmanın temelini de Zumba Fitness LLC.'nin başarısını, paydaşları olan ZIN™ üyeleri ile kurmuş olduğu verimli söyleşimsel ilişkiye borçlu olduğu iddiası oluşturmaktadır. Zumba Fitness LLC.'nin geçmişini anlatarak bu yola çıkan çalışma, daha sonra halkla ilişkiler, pazarlama, paydaşlar ve Kent & Taylor'ın Söyleşimsel Kuramı'na ilişkin anahtar kavramları kapsamaktadır. Zumba®'nın paydaşları ile söyleşimsel bir ilişki kurduğu varsayımı ise yargısal örnekleme yolu ile seçilen 136 ZIN™ üyesi arasında yapılan bir araştırma ile desteklenmiştir. Araştırma soruları Zumba Fitness® ve ZIN™ üyeleri arasındaki söyleşimin düzeyini ölçmek üzere işlevselleştirilmiş olup, aynı zamanda ZIN™ üyelerine ilişkin bazı demografik veriler de sağlamışlardır. Çalışmanın sonucunda Zumba Fitness®'ın gerçekten de halkla ilişkiler stratejileri ve paydaşları ile olan ilişkilerinde Kent & Taylor tarafından ortaya konan söyleşim ilkelerini uyguladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A common saying among ancient Greeks was“exercise for the body and music for the soul.”Even today, many fitness classes utilize music to help people stay fit. While there have been numerous fitness trends, one of the most current ones, Zumba Fitness®, is taking fitness enthusiasts by the storm. Zumba®'s success in the fitness industry is often described as incredible. In this study, I argue that this success is based upon the successful dialogic relationship Zumba Fitness® builds with ZIN™ members, as stakeholders. Starting with the background of Zumba Fitness LLC., the study covers key concepts from public relations, marketing, stakeholders and Kent & Taylor's Dialogic Theory. The hypothesis that Zumba® builds a dialogic relationship with its stakeholders is supported with a survey, conducted among 136 ZIN™ members, selected with judgmental sampling. The questions in the survey are operationalized to measure the extent of dialogue between Zumba Fitness® and ZIN™ members, as well as yielding demographic data, regarding ZIN™ members. As a result, this study finds that Zumba Fitness® is, in fact, incorporating all principles of dialogue as put forth by Kent & Taylor, in its public relations strategies and relationship with its stakeholders.