Sağlık çalışanlarının motivasyonu ve motivasyonel öncelikleri
Motivation and motivational priority of health-care facility workers
  1. Tez No: 431467
  2. Yazar: ÖZLEM ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmanın konusu sağlık çalışanlarının motivasyonu ve motivasyonel öncelikleridir. Çalışmanın amacı motivasyon hakkında genel bilgiler verilmesi, motivasyon teorileri ve çalışma ortamında motivasyonun gerekliliğini açıklayan nedenlerin irdelenmesi ile birlikte sağlık hizmeti ve sağlık çalışanlarının motivasyonlarını etkileyen unsurlar ve önceliklerinin ortaya konulmasıdır. Sağlık çalışanlarının motivasyonlarını etkileyen unsurlar ve önceliklerin değerlendirilmesi ile birlikte sağlık çalışanlarının motivasyon ve motivasyonel önceliklerinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Çalışma literatür taramasının yanında Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki sağlık çalışanlarıyla yapılan anket çalışmasıyla desteklenmiştir. Anahtar Kelimeler : Motivasyon, Sağlık Çalışanları, Motivasyon Öncelikleri
Özet (Çeviri)
This study consists of motivation and motivational priorities of health-care facility workers. Giving an overview of motivation objective of the study is to demonstrate and evaluate the theories of motivation explaining why the work environment with the motivation of necessity affect the motivation of health workers and health service factors and priorities. It is targetted to determine the motivation and motivational priorities and causes that effect the health workers' motivation. The study was supported by a survey applied to health workers of Süleymaniye Gynecology and Pediatrics Educational and Research Hospital addition to the literature. Key Words : Motivation, Health-Care Facility Workers, Motivational Prioriti