Borsa İstanbul and January effect
Borsa İstanbul ve Ocak ayı etkisi
  1. Tez No: 431488
  2. Yazar: ZHYULYAY SALI HALIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU REİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, gelişmekte olan ülkelerden olan Türkiye'nin menkul kıymetler borsasında Ocak Ayı etkisi araştırıldı. 1988-2015 yılları için günlük yüzde getirileri kullanılarak çalışma yapıldı. Bunun yanısıra 2002-2015 yılları da firma bazlı veri kullanılarak analiz yapıldı. Çalışma Ocak ayının büyük etkisini gösteren istatistiksel olarak anlamlı sonuçlara ulaştı. Hafta etkisi olarak da Ocak ayı içerisinde ikinci haftanın %2.8 daha yüksek getiri getirdiği sonucuna erişildi. Bu sonuç Ocak ayı içerisindeki her haftanın etkileri ayrı ayrı incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı tek haftanın ikinci hafta olduğunu göstermektedir. Çalışmanın ulaştığı bir diğer önemli sonuç ise firma büyüklüğünün etkisinin belirtilmedir. Regresyon analizi sonucu büyük firmalar BIST'te Ocak ayında daha yüksek getiri sağlamaktadır. Son olarak, çalışmada, Ocak ayı etkisinin yıllar geçtikçe azalıp azalmadığını analiz etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, it is tried to be investigated whether the January effects is significant in a developing stock market of an emerging country specifically Turkey. For the period 1988-2015, percentage returns on the BORSA Istanbul are applied. Besides, 2002-2015 periods is analyzed by using firm level data. The paper reports significantly large returns during the January. Within the January, second week has the highest daily mean return, %2.8 percent which is the only week that statistically significant effect in January if all weeks are considered separately. Another essential result declared in this paper is to explore the firm's size effect. The outcomes of the regression analysis states that big firms in BIST have significantly higher returns in January. Lastly, the January effect is analyzed year by year to see whether it has declining trend or not.