Sermaye piyasalarındaki takvim anomalilerinin Borsa İstanbul'da test edilmesi
Testing the calendar anomalies for the İstanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 674340
  2. Yazar: DURMUŞ FATİH AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Etkin Piyasa Hipotezi, her ne kadar uzun bir süre finans ve akademi çevresi tarafından el üstünde tutulmuş olsa da bir süredir geçerliliği çokça tartışılan bir görüş haline gelmiştir. Bu tartışmaların fitilini ateşleyen çalışma konularından birisi de takvim anomalileri olmuştur. Etkin Piyasa Hipotezi'nin, finansal piyasalarda zamandan bağımsız olarak aşırı getiri elde edilmesinin mümkün olmadığı savını derinden sarsan takvim anomalileri, 1980'lerden itibaren yoğun bir şekilde çalışılmaya başlanmıştır. Öyle ki başlarda sıkça görülen bu anomaliler, zaman ilerledikçe ve metodlar geliştikçe tespit edilememeye başlanmıştır. Takvim anomalilerinin daha seyrek görülmeye başlaması, akıllara“Piyasalar etkin hale mi geliyor?”sorusunu getirse de bunun cevabı henüz kesin bir şekilde verilebilmiş değildir. Bu çalışmada Haftanın Günü, Hafta Sonu, Ocak Ayı, Yılın Ayı, Ay İçi, Ay Dönüşü ve Tatil Anomalileri altı farklı Borsa İstanbul endeksi üzerinde regresyon modeli ile test edilmiş, bunların zaman içerisindeki gelişimleri gözlenmeye çalışılmıştır. 3 Ocak 1999 – 1 Ocak 2019 arasındaki yirmi yıllık getiri serileri, takvim anomalilerinin gelişim süreçlerinin detaylı incelenebilmesi amacıyla 1999 – 2003, 2004 – 2007, 2008 – 2009, 2010 – 2013 ve 2014-2018 olarak beş farklı alt döneminde ayrılmıştır. Ampirik bulgular neticesinde tespit edilen takvim anomalileri yoğun olarak ilk alt dönem olan 1999 – 2003 dönminde görülürken, 2019 yılına yaklaştıkça bu anomalilerin görülme sıklığı oldukça azalmıştır. Çalışmanın sonunda bu anomalilerin Borsa İstanbul'da neden zamanla ortadan kaybolmuş olabileceğine dair tahminlerde bulunulurken, amprik bulgularda dikkat çeken noktaların da üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Efficient Market Hypothesis has become hotly-debated view for a while, although it had been cherished by the finance and academic community for a long time. One of the topics that ignite the wick of these discussions are the calendar anomalies. The calendar anomalies, which are shook the argument that is not possible to yield excessive returns in financial markets timeindependent, have been studied intensly since 1980's. So much so that these anomalies which are frequently seen at the beginning has been getting undetected as time goes on and as methods developed. Even if the question comes to mind which is“Are financial markets becoming efficient?”with calendar anomalies being seen less frequently, the question hasn't been answered consummately. In this study, the calendar anomalies were tested and tried observed on six different indexes in İstanbul Stock Exchange which are Day of The Week, January Effect, The Month of The Year, Intra-Month Effect, Turn of The Month and Holiday Effect with regression model. Twenty-year return series between January 3, 1999 and January 1, 2019 are divided into five sub-periods in order to scrutinize the development processes of the calendar anomalies as 1999-2003, 2004-2007, 2008-2009, 2010-2013 and 2014-2018. In consequences of emprical findings, calendar anomalies were detected intensively in the first sub-period which is between 1999-2003 and the prevalence of these anomalies decreased considerably as we approached 2019. At the end of the study, while estimating why these anomalies may have disappeared in Istanbul Stock Exchange in time, the salient points were dwelled on.