The ocean and the excursion: Sufism and psychoanalysis a comparative study
Okyanus ve seyahat: Sufizm ve psikanaliz karşılaştırmalı bir inceleme
- Tez No: 431499
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT SOMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Psikoloji, Religion, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, Sufizm/Tasavvuf ve psikanalizin karşılaştırmalı bir incelemesidir. Amacı; bu iki disiplin arasındaki benzerliklere, farklara, etkileşimlere ve potansiyel ilişki alanlarına işaret etmektedir. Bu niyetle, psikanalitik teorideki temel kavramlar, Sufizm'deki karşılıklarıyla yan yana incelenmiştir. Öncelikle iki disiplinin karşılaştırmalı birer özeti sunulmuş; daha sonra iki alandaki yol göstericiler, 'psikanalist' ve 'mürşid' figürleri incelenmiştir. Sonraki bölümlerde, 'transferans' ve 'rabıta' kavramları, 'direnç' olgusu ve 'nefs', ve son olarak da bu iki perspektifin 'ben'in yapısını nasıl ortaya koyduğu araştırılmıştır. Bu çalışma şöyle bir bulguya işaret eder: Sufizm, Hakikat ile varoluşsal bir bütünleşmeyi hedefler ve yaklaşımını bu hedefe göre belirlerken, psikanaliz böyle bir bütünleşmeyi önleyen bir bakış açısıyla kendini sınırlamaktadır. Bu iki disiplin ve yaklaşım arasındaki bağlantıları izleyerek derinleştirmek, insanın ruhsal boyutunu kavramak üzere yeni keşiflere yol açabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a comparative study of Sufism/Tasawwuf and Psychoanalysis. It aims to point at the similarities, differences, the cross-breeding and the potential areas of interaction between these two disciplines. For this purpose, the fundamental concepts of psychoanalytic theory are examined side by side with their counterparts in Sufism. A comparative outline of the two disciplines is followed by a comparative study of their supervising figures; namely, the psychoanalyst and the murshid. This is followed by a comparative study of the transference relationship and rabıta, of the phenomena of resistance and the nafs, and finally of the structure of the 'I' as it is conceived by the two perspectives. This study points at the fact that Sufism aims for an existential unification with the Supreme Reality while psychoanalysis limits itself with a perspective that prevents such an integration. It is possible to trace and deepen the connection between these two disciplines in order to reach a more comprehensive understanding for the psychic realm of the human being.