Müzik videolarının, üretim, dağıtım ve sirkülasyonuna dair bir analiz örneği
An example of analysis about music videos,through process of production, distribution and circulation
  1. Tez No: 431501
  2. Yazar: MERT KUTLUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TONGUÇ İBRAHİM SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tezin amacı, müzik endüstrisinin dijital medyanın ve internet teknolojilerinin potansiyelleri ile şekillenmiş günümüz koşullarını, İstanbul Bilgi Üniversitesi müzik videosu prodüksiyonu dersi Soundpicnic'den alınan örnekler üzerinden analiz etmektir. Bu süreci anlamak adına, müzik endüstrisinin ve bir dağıtım materyali formundaki müzik videolarının gelişimleri, dağıtım kanallarının zamanla uğradığı dönüşümler üzerinden analiz edilecektir. Bu teoriyi temel alarak, Soundpicnic dersi kapsamında üretilen ve yayınlanan müzik videoları, çağdaş müzik üretiminde ve endüstrisinde, müzik videolarının konumunu belirlemek adına incelenecektir. Dağıtım kanallarından elde edilen veriler, öğrenciler, öğretim görevlileri ve müzisyenler ile gerçekleştirilen röportajlar, süreci farklı açılardan ele almak adına kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this dissertation is to analyze the current conditions of the music industry shaped by the possibilities of digital media and internet technologies through examples from music video production course of Istanbul Bilgi University; ''Soundpicnic''. To understand this progress the evolutions of both the music industry and music videos as a form of distribution material has been analyzed based on the transformations occurring in distribution channels in course of time. Based on this theoretical basis music videos produced and distributed on Soundpicnic will be examined to understand the conditions of music videos on contemporary music production and industry. Data collected from distribution channels and interviews with students, instructors, and musicians will be used to understand this process from different perspectives. Özet