Obezitede karar verme: Tek başına ve grup içinde. Bir fonksiyonel manyetik rezonans görünüleme çalışması
Decision making in obesity: BY-self and in the group. A functional magnetic resonance imaging study
- Tez No: 431560
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAFFET GÖNÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
GİRİŞ: Obezite, tüm dünyada toplumun tüm yaş ve sosyal gruplarında hızla artış göstermekte olan, birçok morbiditeye ve mortaliteye yol açabilen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Obezite etiyolojisinde tıbbi ve metabolik hastalıklar, ilaç kullanımı, ruhsal hastalıklar ve yanlış yeme davranışları sayılabilir. Obezite tedavisinde son yıllarda grup tedavileri ön plana çıkmakta, kişilerin grup tedavileriyle hem kilo verme hem de verilen kiloyu daha uzun süre koruyabilme açısından bireysel tedavilere göre daha başarılı oldukları bildirilmektedir. AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, obez bireylerin tek başlarına ve grup içinde karar verme süreçleri ile bu süreçlerin nöral izdüşümlerini incelemektir. HİPOTEZ: Obez bireylerin tek başlarına karar verme süreçleri ile grup içinde karar verme süreçleri arasında farklılık olup, grup içinde daha avantajlı kararlar verme eğilimindedirler. Obez bireylerin grup içerisinde karar verme süreçlerinde frontal korteks (vmPFK, OFK) ve ilişkili striatal ve limbik alanlarda aktivasyon farklılıkları olacaktır. YÖNTEM: Çalışmaya 22 obez 22 normal kilolu katılımcı alınmıştır. Katılımcıların yeme davranışları, duygu düzenleme becerileri ve ruhsal özellikleri çeşitli ölçeklerle değerlendirilmiştir. Karar verme süreçlerinin incelenmesi için Iowa Gambling Task (IGT) uygulanmış, eş zamanlı fonksyionel manyetik resonans görüntüleme işlemi ile karar verme esnasındaki beyin aktivasyonları incelenmiştir. İstatistiksel analizler Ki kare, Mann Whitney U, Karışık ölçümler için iki fakötürlü ANOVA ve Spearman korelasyon testleri ile yapılmıştır. BULGULAR: Obezite grubunun normal kilolu kişilere göre duygusal yeme davranışının daha fazla olduğu saptanmıştır. IGT net skorlarında her iki grup arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Obez kişilerin karar verme esnasında normal kilolu kişilere göre insula, singulat korteks, kaudat, parahipokampal girus, amigdala, inferior parietal lobül, temporapolar alan ve frontal korteks, bölgelerinde aktivasyon azalması saptanmıştır. SONUÇ: Obez bireylerin duygu işlemleme, bellek, zihin kuramı, ödül değerinin anlamlanması ile ilişkili beyin bölgelerinin aktivasyonlarında farkların görülmesi obezitede karar verme sistemlerinin normal kilolu kişilerden farklı işlediğini ortaya koymaktadır. Grup performansında saptanan beyindeki değişikliklerinin obezite tedavisinin bireysel ve gruba yönelik şekillendirilip geliştirilebilmesi için fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Obesity is an important and widespread public health problem that can cause number of morbitities and mortility. Etiology can be listed such as medical or metabolic disorders, side effects of various medications, mental disorders or abnormal eating attitudes. Recently, group treatments are becoming more highlighted in obesity treatment. The better outcomes of group treatments than individual treatments such as more decrease in body weight and drop-out rates are promising. AIM: The aim of this study is to investigate the decision-making process and predisposition to social interaction of obese people and obtain data about the neural correlates of these processes. HYPOTHESIS: Obese people would make more disadvantageous decisions compared to normal-weighted ones when they act individually. However, obese would establish advantageous decision-making strategies when they are a part of a group, via social interactions and conformity. Activation changes in different regions of the brain is also expected. METHOD: 22 obese and 22 normal- weighted subjects were included. Eating attitudes, emotion regulation strategies and psychological features were assessed by self-report questionnaires. Iowa Gambling Task (IGT) was performed for the evaluation of decision- making strategies. At the same time, functional magnetic resonance imaging was performed for the investigation of brain activity changes. Statistical analyses were done by chi- square, Mann Whitney U, Two-way ANOVA for mixed samples and Spearman correlation tests. RESULTS: Emotional eating was prominent in the obese group. IGT net scores were not statistically different among the groups. Obese subjects showed hypoactivation in insula, cingulate cortex, caudate, parahippocampal gyrus, amygdala, interior parietal lobule, temporapolar region and frontal cortex; while decision-making. CONCLUSION: Hypoactivation in the brain regions associated with emotion processing, memory, theory of mind and reward valuation in obese subjects the reveal difference in decision-making strategies; compared to normal-weighted subjects. The differences found while group performance would be helpful in order to modify individual and group treatment approaches for against obesity.