Acil serviste şok tanısı alan hastalarda laboratuvar değerlerinin ve monitör parametrelerinin prognostik değerlerinin incelenmesi
Evaluation of laboratory results and monitor parameters in patients with shock in the emergency department
- Tez No: 431561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada acil servise başvurusunda veya izleminde şok tanısı alan hastaların prognoz ve klinik özelliklerini belirleyerek; şok hasta takibinde ve mortaliteyi öngörmede etkin monitör parametreleri ve kan değerleri arasındaki ilişkiyi saptamak ve standart yaşamsal parametrelere ek olarak yeni ve non-invazif, kolay ve çabuk elde edilebilir bir parametre olan EtCO2 ölçümünün klinik değerliliği konusunda bilgi edinebilmek amaçlandı. YÖNTEM: Prospektif kesitsel bir çalışma olarak tasarlanan çalışmamızda Ege Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine başvuran ve şok tanısı alan hastalarda EtCO2 ölçümü yapılan hastalar çalışmaya alındı. Hastaların sistolik ve diastolik kan basıncı, nabız, solunum sayısı, ateş, saturasyon ve entübe hastalarda makrostream yöntem ile spontan soluyan hastalarda sidestream yöntem ile EtCO2 değerleri ölçüldü. Hastaların kan gazı ve laboratuar değerleri kaydedildi ve 2.saatte kontrol vital bulguları ile EtCO2 ve laktat değerleri ölçüldü. Tüm hastalarda SOFA skorları hesaplandı ve kaydedildi. Hastaların 1.gün mortalite oranları, yatış veya taburculuk durumları kaydedildi. Hastane yatışı ve taburculukları sonrası da takip edilerek 30 günlük mortalite oranları incelendi. BULGULAR: Şok tanısı alıp EtCO2 ölçümü yapılan 300 hasta çalışmaya alındı. Hastaların yaş ortalaması 68±16 saptandı. Hastaların % 46,3'ü erkek, %53,7'si kadındı. Hastaların ortalama EtCO2 değeri 21,4±6,4 mmHg saptandı. İlk 24 saatte mortalite oranı %16,7 iken 30gün içinde ölen hasta oranı %56,7 saptandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: End-tidal CO2 is a new, non-invasive parameter that is easy and quick to measure. The objective of this study was to determine the clinical value of EtCO2 and its relations with monitor parameters and laboratory values, in evaluating patients with shock and predicting their mortalities; in patients treated for shock in the emergency department. METHODS: Prospective cross-sectional study was designed to include patients diagnosed as shock in Ege University Department of Emergency Medicine. Systolic and diastolic blood pressures, pulse rate, respiratory rate, body temperature, oxygen saturation and EtCO2 levels were recorded. EtCO2 levels were recorded by macrostream method in intubated patients and by sidestream method in patients with spontaneous respiration. Blood gas and laboratory values were recorded and on 2nd hour control vital signs, EtCO2 and lactate levels were measured. SOFA scores were calculated and recorded for each patient. First day mortality, internation or externation status were recorded. Following hospital internalization or externation, patients were tracked to measure 30 day mortality. RESULTS: 300 patients were included in the study. Mean age was 68±16. 46.3% were male and 53.7% were female. Mean EtCO2 value was 21.4±6.4 mmHg. Mortality in the first 24 hours was 16.7%, mortality in the first 30 days was 56.7%. In the patient group who died in the first 24 hours, mean EtCO2 was 17.2 (95% CI:18.4-20.5), while in the patient group who survived, mean EtCO2 was 22.3 (95% CI:23.4-25.2).