Akut iskemik inme ve geçici iskemik atak tanısında ve hastalıkların şiddetinde kan hemogram parametrelerinin önemi
Diagnosis of acute ischemic stroke and transient ischemic attack and severity of illness and the importance of blood cbc parameters
- Tez No: 431562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Akut İskemik İnme Ve Geçici İskemik Atak Tanısında Ve Hastalıkların Şiddetinde Kan Hemogram Parametrelerinin Önemi Akut iskemik inmede hastalıkların tanı ve şiddetinin değerlendirilmesinde bir çok biyobelirteç araştırılmış ve araştırılmaya da devam edilmektedir. Geçici İskemik Atakla ilgili ise az sayıda çalışma vardır. Bu çalışma İskemik İnme ve Geçici İskemik Atak kliniği ile acil servise başvuran hastalarda kan hemogram parametrelerinin; hastalığın şiddeti, mortalitesi ve görüntüleme bulgularıyla olan ilişkisini incelemek amacıyla tasarlanmıştır. Prospektif olarak çalışmaya 261 iskemik inme ve 120 geçici iskemik atak hastası olmak üzere 381 hasta alınmıştır. SVO hastalarında; GKS Skoru düşük olanlarda RDW değerleri (p=0,001), NLR değerleri daha yüksek saptandı (p=0,043). NIHSS Skoru yüksek olanlarda RDW değerleri daha yüksek saptandı (p=0,008). İlk başvuruda Modifiye Rankin Skoru arttıkça RDW değerlerininde arttığı (p< 0,0001) saptandı.
Özet (Çeviri)
Diagnosis of Acute Ischemic Stroke and Transient Ischemic Attack and Severity of Illness and the Importance of Blood CBC Parameters Several biomarkers researched and are continuing to investigate the diagnosis and assessment of severity of the disease in acute ischemic stroke. There are few studies about the transient ischemic attacks. This study designed for the relationship between blood hemogram parameters and the severity of the disease mortality and imaging findings in patients presenting ischemic stroke and transient ischemic attack clinics to the emergency department In this study, 261 ischemic stroke and 120 transient ischemic attack patients ( total: 381) was included prospectively. Patients with ıschemıc stroke and low scores of Glascow coma score ; RDW (p=0,001) and NLR values were sınıfıcantly higher (p=0,043). The patients with high scores of NIHSS has RDW values were significantly higher (p=0,008).