Yüksek sıcaklık ortamında devreli yapılan egzersizlerde alt ekstremiteye uygulanan soğuk su uygulamasının performansa etkisi
The effect of the cold water immersion for the lower extremity on the performance of the periodical exercises in a high temperature environment
- Tez No: 431586
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu Çalışmada yüksek sıcak ortamında yapılan egzersizde alt ekstremiteye uygulanan soğuk su girmesinin ikinci yüklenmedeki zindelik ve performansa (koşu mesafesine) etkisi ve vücudun fizyolojik tepkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya uzun mesafe koşularında sporcu olan 10 denek araştırma grubu (Ortalama, yaş 30,5±5.54 yıl; boyu 1.84.1±5.10cm; vücut kitle indeksi 76.62± 9.48 kg, Vo2max 54,1±7,2 ml\kg\dk) oluşturulmuş ve sıcak havada bir hafta ara ile 2 test yapılmıştır. Her deneme, 30'dk sıcak bir ortamda iki yüklenme koşusundan (30.90°±1.28°C, 72,6±5.68%) oluşmaktadır. İki yüklenme arasında 22 dakikalık bir dinlenme seansı verilmiştir. Bu 22'dk süre boyunca, sporcular hem soğuk suya girme (ortalama 15±1°C (5th –17th) hem de soğuk suya girmesiz rastgele bir şekilde tamamlanan iki teste maruz bırakılmıştır. 60 dakikalık süre boyunca soğuk suya girme test (2833,97±530.64gr) terleme miktarında, soğuk suya girmesiz (3239,97±580,26gr) testten daha az belirlenmiş ve ikinci yüklenme sonrası, aralarında anlamlı bir fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the effects of cold water immersion (CWI) on the physiological responses and the running distance covered performance in the second trial in a hot environment. Ten participants (mean age 30.5±5.54 years; height1.84.1±5.10; body mass 76.62± 9.48 kg, Vo2max 54.1± 7.2 ml\kg\dk) completed two testing-sessions separated by one week. Each trial consisted of two bouts of a 30-min running on hot environment (30.90°±1.28°C, 72.6±5.68% relative humidity). The two bouts were separated by 22 min of seated-recovery. During the 22min, the athlete was exposed to CWI (mean 15±1°C (5th–17th minute), whereas in the second test was not exposed to it (non-CWI) and the decision of exposure was made randomly. There was a significant incline in the average distance covered in the second half, for CWI (7010±495.92 m) more than non-CWI (6887± 490,42). Athletes average rate-of-sweat lost after the second half in the CWI test (2833.97±530.64gr) was less than that of the non-CWI test (3239.97 ± 580, 26 gr) during a 60-min running in the track.