An Empirical study on the relation between fundamental variables and stock returns
  1. Tez No: 43165
  2. Yazar: İ. AYKUT ÖZÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT AKGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada, firmaların finansal oranları ile hisse senetlerinin getirişi arasındaki ilişki incelenmiştir. Defter değeri/Piyasa Değeri, Fiyat/Kazanç oranı, Fiyat/Nakit Akışı oranı, Toplam Borçlar/Öz varlıklar ve Firma büyüklüğü ile hisse senedi getirişi arasındaki ilişki senet ve porföy bazında incelenmiştir. Bu çalışma 1991 ile 1993 yılları arasını kapsamaktadır. Ortaya çıkan bulgular finansal oranlar ile hisse senedi getirilen arasında ilişki olduğunu göstermekle beraber teorinin belirttiği anlamda açık ve kesin bir ilişkinin olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the relation between fundamental variables and stock returns is investigated. The effects of book/market ratio, earnings/price ratio, cash flow yield, company size and debt/equity ratio on stock price are examined both at the individual and also the portfolio level, for the period of 1991 - 1993. The results indicate that these fundamental variables effect stock prices but the relationships are not as clear and strong as the theory would predict. IV