Onkoloji hastalarının konfor düzeyi
The comfort level of the oncology patients
- Tez No: 431662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY HİNTİSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırma, onkoloji hastalarının konfor düzeyini değerlendirmek amacı ile tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Ayaktan Kemoterapi Ünitesi'nde 3 Ağustos - 3 Kasım 2015 tarihleri arasında kanser kemoterapisi alan hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise araştırma kabul ölçütlerine uyan 213 hasta oluşturdu. Veriler,“Hasta Bilgi Formu”ve“Genel Konfor Ölçeği”kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde, t testi, tek yönlü varyans analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Dunnet T3 Post Hoc testi kullanıldı. Araştırmada, hastaların Genel Konfor Ölçeği toplam puanı 140.63±16.86; puan ortalaması ise 2.93±0.35 olarak belirlendi. Hastaların fiziksel boyut puan ortalaması 34.80±5.33, psikospritüel boyut puan ortalaması 39.72±5.87, çevresel boyut puan ortalaması 35.58±6.45, sosyokültürel boyut puan ortalaması 30.53±3.56; ferahlama düzeyi puan ortalaması 47.39±5.92, rahatlama düzeyi puan ortalaması 49.57±6.85, üstünlük düzeyi puan ortalaması 43.67±6.28'dir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as descriptive in order to evaluate of the comfort level in oncology patients. The population of this study consisted of patients undergoing chemotherapy in outpatient chemotherapy unit at the Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Farabi Hospital between 3 August-3 November 2015. The sample of the study consisted of 213 patients who meets the research acceptance criteria were reached. The data were collected with face to face interviews by using the“Patient Information Form”and“General Comfort Scale.”In the evalution of data were used frequency, percentage, t-test, one-way analysis of variance, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and post hoc Dunnett T3 tests. In the study, it was determined that the total General Comfort Scale score of patients is 140.63±16.86; the average score is 2.93±0.35. The mean score of physical sub-dimension of patients is 34.80±5.33; mean score of psychospiritual sub-dimension is 39.72±5.87; mean score of environmental sub-dimension is 35.58±6.45; mean score of sociocultural sub-dimension is 30.53±3.56; the mean score of relief level of comfort is 47.39±5.92; the mean score of the ease level of comfort is 49.57±6.85; the mean score of the transcendence level of comfort is 43.67±6.28.