Kronik hastalığı olan bireylerde beden algısı ve benlik saygısının değerlendirilmesi
The evaluation of body image and self-esteem in patients with chronic diseases
- Tez No: 431675
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN BURAK SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Kronik hastalıkların prevalansı gün geçtikçe artmakta olup, dünya genelindeki ölüm sebeplerinin ilk sırasında yer alması ile önemini gittikçe arttırmaktadır. Kronik hastalıkların seyri ve tedavisi uzun yıllar sürmektedir, buda birey ve toplum üzerinde hem ekonomik hem de psikososyal yönden ağır bir yük oluşturmaktadır. Çalışmamızda kronik hastalığı olan bireylerde oluşabilecek psikososyal problemlerin beden algısı ve benlik saygısı üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma grupları Turgut Özal Tıp Merkezi ve Malatya Devlet Hastanesi polikliniklerine başvuran hastalardan oluşturuldu. İstatistiksel analizler“SPSS 22.0”programı ile yapıldı ve p değeri 0.05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmamıza Diyabet, Hipertansiyon, Kalp yetmezliği ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan 241 hasta ve 59 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Çalışmaya katılanların % 57'si erkek, % 43'ü kadındı. Katılımcıların ortalama yaşı 57,00 ± 11,187 yıldı. Katılımcıların ortalama benlik saygısı puanı 18,17 ± 4,091 olarak hesaplandı. Çalışmaya katılanların ortalama beden algısı puanı ise 140,19 ± 26,920 olarak hesaplandı. Tüm gruplar arasında KY olan bireylerin ortalama beden algısı ve benlik saygısı puanı en düşük olarak saptanırken, kontrol grubunda ortalama beden algısı ve benlik saygısı puanı en yüksek olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The prevalence of chronical diseases increases day by day and these chronic diseases are the first cause of dead in worldwide so these ilness importance increases. The course and the treatment of chronic diseases is going on many years and these cause economically and psychosocially heavy burden over the individual and society. The purpose of this study was to investigate the effect of psychosocial problems, that may occur in individuals with chronic diseases, to body image and selfesteem Material-Method: The patients that admitted to Turgut Ozal Medical Center and Malatya State Hospital outpatient and inpatient clinic were included in this study. Statistical analyzes made by SPSS22.0 and the value of p < 0.05 accepted significant. Results: The data was collected from 241 Diabetes mellitus, hypertension, heart failure and chronic obstructive pulmonary disease patients and 59 healty control group. 57% of study participants were men and women was 43 %. The average age of participants was 57.72 ± 12.2 years. The average self-esteem score of the participants was calculated as 18.17 ± 4.091. The average body image score of the study participants was calculated as 140.19 ± 26.920.